Organizovana grupa "mlati pare" varanjem osiguranja: Insceniraju saobraćajku, pa opelješe lekare, veštake i advokate!

Reč je uglavnom o uigranim ekipama i povratnicima koji idu u korak sa tehnologijom

Nesreću "izrežiraju" noću, bez svedoka. Skuplji automobili, kasko osigurani, sudare se sa starijim vozilom s kojim isceniraju udes, nakon čega zovu policiju, a u međuvremenu, u kola su ubačeni i polovni i oštećeni delovi. Sledi uviđaj, a onda i procena štete. Jedna organizovana kriminalna grupa otkrivena je tako u Šapcu, kada je izvršivši prevaru sa motorima, uspela da "izvuče" 1.4 miliona dinara.

U velikoj akciji policije "Barba" uhapšeno 10 osoba: Kriminalna grupa krijumčarila drogu

Prema ovom scenariju dešavaju se neke od najčešćih šema prevara u osiguranju u Srbiji, otkriva, za "Novosti", Vinko Bošković, šef odseka u Odeljenju za suzbijanje privrednog kriminaliteta u bankarstvu i drugim finansijskim institucijama Uprave kriminalističke policije, PU za grad Beograd.

Reč je uglavnom o uigranim ekipama i povratnicima koji idu u korak sa tehnologijom.

- Najvažniji elementi ovih krivičnih dela su davanje lažnih mišljenja i podnošenje lažnih izveštaja prilikom isplate štete. O kom obimu kriminala je reč, najbolje govori podatak da je u Evropi (prema podacima iz 2012. godine) na ime lažnih "šteta" isplaćeno 10 milijardi evra! Za lažne telesne povrede osiguravajuće kuće dale su čak tri milijarde - objašnjava Bošković, kroz čije su ruke prošle i nedavne istrage o malverzacijama u srpskim bankama.

U Srbiji, poslednjih godina, prevare u osiguranju čine oko četiri procenta krivičnih dela u sveukupnim prevarama. Modus za ova dela su - nepravilne dijagnoze, lažiranje nezgoda, prevare s polisama i dogovorene krađe vozila.

U fingiranim saobraćajnim nezgodama ponekad je, uključen čitav tim profesionalaca, među njima su lekari, advokati, veštaci, svi koji svoje znanje koriste u izvršenju krivičnog dela.

(Telegraf.rs/Večernje Novosti)