Ubadanja noževima, amputacija prstiju zbog pirotehnike: Na VMA u novogodišnjoj noći imali pune ruke posla

E. H.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Telegraf

Uregentni centar Vojnomedicinske akademije imao je pune ruke posla u novogodišnjoj noći. Zbrinuto je 160 povređenih osoba, a pojedini pacijenti su u životnoj opasnosti. Prof. dr Boško Milev rekao je za RTS da je više od 20 povreda nastalo zbog eksplozivnih naprava.

- Od petardi, topovskih udara. I tu bih izdvojio dva dečaka od 13 godina, koji su primljeni u kliniku za očne bolesti, obzirom da su zadobili povrede od petardi, povrede lica i očiju - napomenuo je doktor Milev.

Lekari su se tokom noći suočili i sa teškim telesnim povredama šaka, uključujući i amputacije prstiju, koje su takođe posledica rukovanja pirotehničkim sredstvima.

Troje životno ugroženo

Pored toga, zabeleženo je i 17 saobraćajnih nesreća, među kojima je bilo i onih koji zadobili povrede opasne po život!

- Bilo je i lakih telesnih povreda. Iz tih saobraćajnih nesreća primili smo i tri bolesnika u kliniku za neurohirurgiju i ortopediju, sa teškim telesnim povredama koje su životno ugrožavajuće i nalaze se u jedinici intenzivne nege. Izvršene su operacije od strane hirurških ekipa i ortopedskih, i neurohirurških, tako da su i dalje u teškom stanju - napominje doktor Milev za RTS.

Posebno alarmantan segment noći bile su povrede zadobijene u tučama, gde su učesnici takođe zadobili teške povrede.

- Bukvalno, ubodi nožem, povrede tvrdim predmetima, tako da je celu noć bila hirurška ekipa, i ortopedska, i plastična hirurgija u sali. Pohvalio bih i instrumentarsku ekipu koja je sve te zahvate ispratila - dodaje Milev.

Kao i svake praznične noći, bilo je dosta alkoholisanih pacijenata, ali ovoga puta dominirale su teške povrede, naglasio je doktor.

(Telegraf.rs/RTS)