Švajcarska deportovala teško bolesnog dečaka nazad u Zagreb
Švajcarski Blik preneo je priču o dečaku koga su, da bi mu sakrili identitet, nazvali Gildas. Gildas ima 11 godina i deportovan je iz Švajcarske u Hrvatsku pa vraćen u Švajcarsku jer mu lekari u Hrvatskoj nisu mogli pomoći.
Život obeležen bolešću i selidbama
Na drugom spratu bolnice Pourtalès u Nešatelu dugačak, veoma dugačak hodnik vodi do Gildasove sobe. Dečak koji uskoro puni 11 godina sedi ispod pokrivača s cvetnim uzorkom i izgleda iscrpljeno, kao da je ponovo stigao u nepoznato.
Opet bolnica, opet soba, opet jorgan. Već godinama je svakodnevica dečaka poreklom iz Konga ista: bolovi, pregledi i infuzije. Gildas boluje od srpaste anemije – nasledne bolesti crvenih krvnih zrnaca. Često ima bolne napade, a komplikacije mogu biti opasne po život. Uprkos tome, Švajcarska ga je već jednom deportovala – u Zagreb.
Pre nekoliko nedelja dogodio se preokret i zasad srećan kraj: Gildas, njegovi roditelji i brat vraćeni su u Švajcarsku.
Iznenadna deportacija usred priprema za školu
Gildasov život obeležen je begom. U Švajcarskoj je s porodicom živeo u azilantskom centru u Altštetenu (kanton Sent Galen). Ali 19. novembra prošle godine, rano ujutru, usledio je šok: policajci su upali u centar baš dok se Gildas spremao za školu. Na aerodromu u Cirihu već je čekao čarter–let – odredište: Zagreb. U avionu su bili Gildas, njegov dvogodišnji brat i roditelji.
Porodica je ranije bila registrovana kao izbeglička porodica u Hrvatskoj – dok su pokušavali iz Srbije da uđu u zapadnu Evropu. Prema Dablinskom sporazumu, Švajcarska je imala pravo da ih vrati u tu zemlju.
U obrazloženju odbijenice za azil, švajcarsko Državno sekretarijato za migracije (SEM) pozvalo se na sudsku praksu: deportacija nije neprihvatljiva ako je u zemlji povratka dostupno medicinsko lečenje – iako ne mora odgovarati švajcarskim standardima. Švajcarska polazi od pretpostavke da Hrvatska može „obezbediti odgovarajuću medicinsku negu“.
Kritično zdravstveno stanje u Hrvatskoj
U Zagrebu su lekari objasnili da Gildasa ne mogu lečiti – između ostalog zato što nisu imali odgovarajuću krv za transfuziju. Dečakovo zdravstveno stanje brzo se pogoršavalo.
- Njegovo stanje je kritično i hitno treba pronaći rešenje - rekao je njegov otac za Blik.
Javni pritisak omogućio povratak
Nakon što je Blik objavio priču, formirao se talas podrške. Udruženje "Solidarité sans frontières" pokrenula je apel, a mnogi građani i poznate osobe, uključujući biskupa Lausanne, zatražili su Gildasov povratak. U parlamentu je pokrenuto više inicijativa.
Gildas se vratio zahvaljujući iznimci u okviru Dublinske uredbe.
Dečak je u međuvremenu otpušten iz bolnice. Porodica je zahvalna na podršci, ali ne želi da komentariše okolnosti povratka.
Prema informacijama Blika, Švajcarska je na zahtev Hrvatske pristala da ponovno primi Gildasa i njegovu porodicu na osnovu diskrecionog prava unutar Dablinske uredbe.
Politički pritisak i kritike sustava
- Sve se držalo u strogoj tajnosti - ističe zastupnica Zelenih u Nacionalnom vijeću, Delfine Klopfenstein Brogini (48), koja je vršila politički pritisak.
- Poznajem odgovorne u Državnom tajništvu za migracije - rekla je i dodala da ih je osobno informirala o Gildasovoj situaciji. No i njoj je stvarna odluka ostala nepoznata: "Sve je ostalo strogo povjerljivo sve do povratka obitelji."
Klopfenstein Brogini kritikuje kako su maloletnici prve žrtve sistema u azilantskim slučajevima.
- U federalnim centrima danas se deca mogu pretresati i zatvarati. Previše je crvenih linija već pređeno. Povratak osoba nakon deportacije, više je izuzetak nego pravilo - ističe.
Zašto SEM nije uzeo u obzir Gildasovo zdravstveno stanje pre deportacije – ostaje nejasno. Na upit Blika, SEM je odbio da komentariše, pozivajući se na zaštitu podataka i praksu da se ne izjašnjava o pojedinačnim slučajevima, prenosi Index.
(Telegraf.rs)