U Sloveniji podignuta optužnica protiv Cezara: Tereti se da je isplanirao ubistvo Kekića, nudio 170.000 evra

M. P.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Specijalne tužiteljke u Sloveniji, Nevena Vukićević i Špela Brezigar, podnele su u utorak optužnicu na 140 stranica okružnom sudu u Ljubljani protiv 39-godišnjeg državljanina Bosne i Hercegovine Dine Muzaferovića, poznatog kao Cezar, piše Istraga.ba.

Prema navodima tužilaštva, Muzaferović je predvodio kriminalnu organizaciju koja je planirala i organizovala ubistvo Satka Kekića, a takođe se bavila trgovinom drogom i oružjem, prenosi slovenački list Večer.

Pored Muzaferovića, optužnica je podignuta i protiv Jake Berganta, Rolanda Cretuja (koji su zajedno sa Muzaferovićem uhapšeni 5. decembra prošle godine), Osmana Koštića, Vilija Sušnika i Bobana Stojanovića, uhapšenih 10. februara u Ljubljani.

Muzaferović, Bergant, Cretu, Koštić i Sušnik optuženi su za učešće u ubistvu Kekića i trgovinu drogom, dok se Stojanović tereti za trgovinu drogom. Takođe, Muzaferoviću, Bergantu i Cretuju se na teret stavlja i trgovina oružjem.

Tokom istrage, jedino je Sušnik dao izjavu, negirajući članstvo u Muzaferovićevoj kriminalnoj organizaciji, dok su ostali odbili da svedoče. Tužiteljke su predložile produženje pritvora za svih šestoricu. Očekuje se da će odbrana podneti prigovor na optužnicu, pozivajući se na to da se radilo o planiranom bekstvu.

Zaplena telefona u zatvoru i plan za bekstvo

U ponedeljak su istražitelji pretresli ćeliju u zatvoru u Mariboru gde se nalazi Muzaferović. Kod njega su pronašli mobilni telefon koji nije smeo da poseduje.

Utvrđeno je da je putem tog telefona komunicirao sa članovima svoje kriminalne grupe i planirao bekstvo iz zatvora. Pominjao je dve mogućnosti: sečenje rešetki na prozoru ili da neko s polja ispali raketni bacač "zolju" na zid zatvora. U slučaju da se napravi rupa u zidu, planirao je da kroz nju pobegne.

Godinu dana planirao ubistvo

Iz optužnice proizlazi da je Muzaferović najmanje godinu dana aktivno tragao za Satkom Kekićem. U septembru 2023. godine po Ljubljani su bili izlepljeni plakati sa Kekićevom fotografijom i natpisom: "Ja sam najveća p*** u Evropi. Izdao sam svoje najbolje prijatelje i porodicu zbog novca i droge."

Nekoliko meseci kasnije, Muzaferović je navodno rekao Kekiću da mu je oprostio, iako je znao da će svedočiti protiv njega u Sarajevu, gde bi mu se sudilo za ubistvo bliskog saradnika. Rekao mu je da se može slobodno kretati, ali je zapravo pripremao njegovu likvidaciju. Ubistvo je izvršeno 29. novembra prošle godine u Ljubljani. Glavni motiv, prema tužilaštvu, bila je osveta.

Uloge u kriminalnoj grupi

Muzaferović je tačno podelio zadatke u organizaciji. Bergantu je naložio da stavi stan, garažu i vozilo na raspolaganje i da čuva oružje. Cretu i Koštić su pratili Kekića i čuvali oružje, dok je Sušnik obezbedio vozilo i pratio žrtvu.

Muzaferovićev prijatelj, Abdulhamid Softić, državljanin BiH, koji je zasad nedostupan slovenačkom pravosuđu, imao je zadatak da postavi uređaj za praćenje na Kekićev automobil. Dvojica drugih članova organizacije su čekali Kekića ispod hotela Mons na Brdu u Ljubljani i kada mu se vozilo približilo, ispalili su najmanje 26 metaka iz automatskog oružja. Kekić je preminuo na licu mesta od hica u čelo. Ubice su potom pobegle i još su nedostupne slovenačkim vlastima.

Bergant je posle ubistva zbrinuo Muzaferovića i Cretuja u jednom stanu u Črnučama, gde im je donosio hranu. U tom stanu su svi zajedno uhapšeni pet dana kasnije.

Praćenje i identifikacija

Istražitelji su preko uređaja za praćenje, koji je prethodno nosio Bergant u džepu, došli do povezanih osoba i sproveli tajne mere nadzora.

Prateći Berganta, otkrili su da redovno nosi hranu i odeću u dva stana – u Črnučama i na Topniškoj ulici.

Kamere na ljubljanskoj obilaznici i druge lokacije su pomogle da se identifikuju vozila korišćena za praćenje Kekića, od kojih su neka registrovana u BiH i više puta su putovala na relaciji Sarajevo–Ljubljana.

Za ubistvo je navodno nudio između 150.000 i 170.000 evra.

Svedok otkrio detalje

Jedan svedok, koji je u martu i aprilu ove godine podneo više krivičnih prijava protiv Muzaferovića i njegove grupe, igrao je ključnu ulogu u istrazi.

Priznao je da je neko vreme bio deo organizacije, pod prisilom. Prevozio je drogu i oružje u različite zemlje. Muzaferović ga je, tvrdi, prisilio da otplati dug tako što će za njega raditi.

"Za njega sam obavljao prevoze oružja po BiH i droge po više zemalja. Za prevoze sam bio slabo plaćen i nikako nisam mogao otplatiti taj dug. On je beskompromisan kada je u pitanju osveta. Većina ljudi koji rade u njegovoj organizaciji ga se boje, uključujući i mene", rekao je taj svedok.

Potvrdio je da je Muzaferović za ubistvo Kekića nudio između 150.000 i 170.000 evra.

Pretnje bivšoj ženi ubijenog

Bivša žena Satka Kekića je takođe svedočila tokom sudske istrage. Rekla je da su komunicirali dan pre ubistva i da joj je rekao da je "rešio sve svoje probleme". O tim problemima nije znala mnogo, osim da su ga tražili nepoznati muškarci i da je bio zavisnik od droge i kocke.

Te večeri je, nakon ubistva, preko Fejsbuka dobila poruke nepoznatog pošiljaoca: "Satko rešen, ti još ne" i "Znam jedino – i ti nećeš proći bolje". Bila je veoma uplašena, ali nije prijavila policiji.

Tokom svedočenja, koje je pratio Dino Muzaferović putem videopoziva, bila je vidno uznemirena, ali je rekla: "Verujem da mi Dino ne bi učinio ništa nažao."

(Telegraf.rs)