Nastavnik iz Gacka napadnut na času: Roditelj ga uhvatio za vrat i zapretio
Prošlo je sedam dana od kada je roditelj fizički napao nastavnika Osnovne škole „Sveti Sava“ u Gacku, a nadležne institucije još nisu dale epilog ovom ozbiljnom incidentu, prenosi Direkt-portal.
Nastavnik, zajedno sa učenicima koji su prisustvovali napadu, i dalje je pod utiskom, dok prosvetna zajednica izražava zabrinutost zbog rastuće nesigurnosti u školama.
Napad se dogodio u područnoj školi u Avtovcu, gde je nastavnik držao čas učenicima šestog razreda. Tokom časa, u učionicu je bez najave ušao Mirko Šupić, roditelj učenika devetog razreda, i zatražio da razgovara sa nastavnikom. Kada mu je rečeno da sačeka kraj časa, roditelj je fizički nasrnuo na nastavnika, uhvativši ga za vrat i vičući da njegovom sinu ne sme da da jedinicu i da ga uputi na popravni ispit.
„Nastavnik je prethodnog časa pitao tog učenika, ali se on nije pripremio. Planirao je da mu pruži novu šansu naredne nedelje“, rekli su sagovornici iz škole za Direkt-portal.
Dodaju da učenik nije poznat kao problematičan i da bi verovatno do kraja godine ispravio ocenu.
Nakon incidenta, nastavnik je odmah pozvao policiju i obavestio rukovodstvo škole. Direktor škole, Nikola Milinković, stigao je u Avtovac desetak minuta kasnije.
„Policija je već bila na licu mesta. Ono što moram da istaknem je da je nastavnik insistirao da se vrati na nastavu, budući da je počinjao novi čas“, priča direktor o situaciji koju je zatekao, ali i o posvećenosti nastavnika. „Na sednici Nastavničkog veća koja je održana u sredu, mi smo dali podršku nastavniku. Ali ono što sam ja lično osetio je strah nastavnika za sebe i svoj rad. Naime, dolazimo u tu situaciju, zbog atmosfere u društvu, da sebi sasvim opravdano postavljamo pitanje da li ćemo ocenjivati znanje učenika ili ne. Jer, mi ne dajemo jedinice zato što to želimo, nego zato što učenici ne pokažu znanje dovoljno za prelaznu ocenu“, priča direktor Milinković.
Objašnjava da roditelji, ukoliko smatraju da je njihovo dete oštećeno, imaju zakonsku mogućnost da se žale na ocenu nakon što je zaključena. „No, u ovom slučaju, roditelj se niti usmeno niti pismeno nije žalio na rad ne samo ovog, nego bilo kog kolege“, kategoričan je Milinković koji dodaje da je sve teže raditi u prosveti.
Institucije su na potezu
Nastavničko veće je pružilo podršku kolegi, osudilo nasilje i zauzelo stav da se ovaj slučaj mora dovesti do kraja kako se ubuduće ne bi dešavale slične stvari.
„Imamo osećaj da su roditeljima važnija ocena nego znanje“, kažu nastavnici.
Iz Policijske uprave Trebinje za Direkt-portal je potvrđeno da je evidentirano krivično delo, ali do zaključenja ovog teksta nisu uspeli da dostave pojedinosti.
Iz Okružnog javnog tužilaštva Trebinje rečeno je da je o pomenutom događaju obavešten dežurni tužilac koji je naložio da se delo dokumentuje. „Do juče izveštaj nije stigao u Tužilaštvo“, rekao je portparol ove institucije Srđan Vukanović.
Procedura je takva da će, kada policijski izveštaj stigne, tužilac počinjenom delu dati pravnu kvalifikaciju. Ipak, nastavnici, s obzirom na prethodna iskustva, nemaju mnogo vere da će počinilac biti adekvatno kažnjen, a slični pokušaji obeshrabreni.
Sindikat: Veće kazne za nasilnike
Iz Sindikata obrazovanja, nauke i kulture takođe su oštro osudili napad na kolegu.
Rešenje vide u pooštravanju kaznene politike i u tom smislu smatraju da je ohrabrujuće to što se očekuje izmena zakona koji bi oštrije kažnjavao nasilje.
Dragan Gnjatić, predsednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, kaže da nije sve do zakonskih rešenja, nego do primene.
“Na papiru možemo napisati šta god hoćemo, dok u svest ljudi ne dođe činjenica da prosvetni radnici, radnici u obrazovanju, nauci i kulturi, pre svega vaspitavaju, a onda i obrazuju tu decu, našu decu, koja treba da budu budućnost i Republike Srpske i svih nas na ovim prostorima,” ističe Gnjatić i dodaje da su tražili rešenje koje bi prosvetne radnike tretiralo kao službena lica u delu zakona koji se odnosi na sankcije.
“Na svakom koraku se prosvetni radnik oseća nezaštićenim jer smo praktično pristali na to da razmišljamo šta će reći roditelj tog đaka kad dođe u školu, šta će reći na društvenim mrežama, šta će reći sam učenik, šta će reći direktor škole. Rezultat je to da deca prestaju da upisuju fakultete koji školuju kadrove za prosvetu. Već se oseća nedostatak kadrova, u nekim prirodnim naukama pre svega. Zar treba da radiš za mizernu platu i onda da očekuješ da će neko ući u zbornicu, da na času, na pola časa, dođe neko da te uhvati za vrat, to je strašno,” ogorčen je Gnjatić postavljajući pitanje da li prosvetni radnici treba sami da se brane.
Preskočena lekcija iz dobrote
“Kao sada stvari stoje u društvu, izgleda da je neko negde preskočio lekciju iz dobrote, da je preskočio neku lekciju iz morala u svom školovanju, kao ovi neki likovi koji napadaju prosvetne radnike,” kaže Gnjatić, podsećajući da je prosveta jedan od stubova, ako ne i najvažniji stub društva.
Po njegovim rečima, ovaj stub društvo pušta da propada, a one koji ga napadaju ne kažnjava dovoljno. Primer je i prošlogodišnji slučaj iz Bijeljine gde je roditelj ušao u zbornicu i na očigled svih ošamario nastavnici. Slučaj je okvalifikovan kao prekršaj, a počinilac je novčano kažnjen.
“Ako ima još 400 maraka ili 400 miliona maraka, može doći još 10 puta u zbornicu i sve nas tući, svih 20 hiljada prosvetnih radnika. Tako da je to strašno i prestrašno da se to dešava na ovim prostorima i moramo na to stalno skretati pažnju kompletnom društvu,” kaže Gnjatić.
Napadnutom nastavniku zaposlenom u OŠ „Sveti Sava“ u Gacku podršku su dale kolege. Nastavničko veće je uputilo dopis ministarstvu u kome traži instrukcije – kako dalje postupati i šta škola može da uradi kako bi zaštitila radnika koji je napadnut na radnom mestu, ali i učenike koji su pretrpeli strah gledajući akt nasilja. Traže podršku za izradu Pravilnika o zaštiti od nasilja na radnom mestu koji bi školi pružio jedan vid sigurnosti kako postupati u sličnim situacijama budući da se nastavnici i radnici u školi nalaze na udaru roditelja i pod sve većim pritiskom na radnom mestu. O svemu je obavešten i Centar za socijalni rad u Gacku, a školski pedagog i psiholog su razgovarali sa učenicima koji su bili u učionici prilikom napada na nastavnika.
Jasno je da u ovakvim slučajevima nasilnik ne želi da javnost sazna, odnosno da priča o delu koje je počinio. No, neretko i same žrtve ne žele da se u medijima priča o ovome. Podijeljena su bila i mišljenja nastavnika u OŠ „Sveti Sava“. Jedni su smatrali da nasilje mora biti javno prokazano kako bi se borilo protiv toga, ali i kako bi obeshrabrili buduće slične slučajeve. Nemali broj njih, pak, smatra da mediji ne pomažu, a često i odmažu, strahujući od senzacionalističkog pristupa koji može da hrani ego nasilnika i da povredi žrtvu.
Dragan Gnjatić po tom pitanju ima jasan stav: „Javnost treba upoznati sa ovakvim problemima, jer ako ne upoznamo javnost, onda ćemo i dalje biti u tim problemima.“
(Telegraf.rs/Nezavisne.com)