Crnogorac glumio lekara, pa prevario nesrećnu baku iz Dubrovnika: Dala mu ogromnu količinu novca
Policija u Dubrovniku uhapsila je 58-godišnjeg državljanina Crne Gore zbog sumnje da je prevario 98-godišnju ženu iz Dubrovnika za 10.000 evra, lažno se predstavljajući kao lekar.
Osumnjičeni je, kako se veruje, žrtvu uverio da je članu njene porodici potrebno hitno lečenje nakon teške nesreće, saopštila je Policijska uprava dubrovačko-neretvanska.
Prema navodima policije, osumnjičeni je u petak, 23. januara, oko 15 sati nazvao 98-godišnjakinju na fiksni telefon. Predstavio se kao lekar iz jedne dubrovačke zdravstvene ustanove i rekao joj da je član njene uže porodice doživeo tešku nesreću i da je za hitno lečenje potrebno prikupiti novac.
Ne sumnjajući u istinitost navoda, žena je pristala predati sav novac koji je imala kod sebe, ukupno 10.000 evra. Sledeći uputstva, novac je predala muškarcu koji je došao na njenu kućnu adresu. Tek kada je kasnije uspela da stupi u kontakt s članom porodice, shvatila je da je prevarena i prijavila slučaj policiji.
Policija je sprovela kriminalističko istraživanje i brzo identifikovala osumnjičenog. Ustanovljeno je da je nakon počinjenja krivičnog dela napustio područje Hrvatske, zbog čega je za njim raspisana potraga.
On je uhvaćen prekjuče na graničnom prelazu Gornji Brgat pri ulasku u zemlju. Nakon kriminalističkog istraživanja, osumnjičeni je uz krivičnu prijavu odveden u pritvor.
Iz policije napominju kako ovaj način prevare odgovara ranijim upozorenjima o porastu krivičnih dela u kojima se počinioci lažno predstavljaju kao lekari ili zdravstveni radnici. Žrtve su najčešće osobe starije životne dobi, koje se lažnim prikazivanjem vanrednih situacija navodi na hitnu predaju novca.
S obzirom na to da se druga osoba često nalazi u neposrednoj blizini stana potencijalne žrtve, policija ponovno poziva građane na pojačan oprez. Savetuje im da budu sumnjičavi prema pozivima u kojima se traži novac, da ne postupaju prema uputstvima nepoznatih osoba, da pokušaju da stupe u direktan kontakt s članovima porodice te da o svakom sumnjivom pozivu odmah obaveste policiju.
(Telegraf.rs)