Španija "lupa" rampu Kosovu 23. februara?

Zamerke Madrida na EU integracije Zapadnog Balkana uskoro pred evropskim liderima. Evropski savet razmatraće i novu strategiju proširenja

Primedbe Španije, koja se oštro protivi bilo kakvom vidu naznaka državnosti u pominjanju Kosova na njegovom evropskom putu, najverovatnije će se uskoro naći pred šefovima država i vlada Evropske unije, saznaju "Novosti".

Prištini stižu oštre kritike iz UN: Guteres u sredu predstavlja izveštaj o Kosovu i Metohiji

Lideri evropskih država mogli bi o njima da raspravljaju već na sledećem neformalnom okupljanju u Briselu, zakazanom za 23. februar, kada bi na dnevnom redu sednica Evropskog saveta trebalo da se nađe i nova Strategija proširenja na Zapadni Balkan. Ovaj dokument, koji je sačinila Evropska komisija, ima 12 strana i sutra će biti zvanično predstavljen u Strazburu.

Španija je u susret ove nove strategije proširenja evropskom vrhu uputila više protestnih dokumenata, u kojima praktično insistira da Kosovo u EU može jedino kao region pod posebnim uslovima, s drugačijim kalendarom, ali, pravno, u sastavu Srbije.

S druge strane, Fajnenšel tajms je prošle sedmice objavio tekst u kom navodi da EU ima plan da u svoječlanstvo primi šet država Zapadnog Balkana, među kojima je i Kosovo. I u tom, ali i u svom drtugim tekstovima vezanim za evropsku strategiju za Zapadni Balkan navodi se da "prečica" nema i da je će države biti primljene u članstvo kada ispune zadato, a za Srbiju je to pitanje svakako vezano i za rešenje pitanja odnosa sa Kosovom.

Dok iz Beograda kažu da ćemo morati da sa Kosovom dogovorimo pravno obavezujući dokument, čiju sadržinu još uvek niko ne zna niti s njom želi da licitira, iz Brisela će nam sutra, 6. februara i zvanično biti predstavljen plan prema kom, kako je više puta isticano, Srbija može postati članica EU do 2025.

U tom smislu, kao ključna je pominjana 2019. jer bi do kraja te godine trebalo da se konačno reši pitanje s Kosovom. Sada, međutim, ostaje pitanje da li će nova Strategija EU za Zapadni Balkan biti usvojena na novou EU zbog protivljenja Španije EU integracijama Kosova.

(Telegraf.rs/Novosti)