Po svaku cenu izbeći rešavanje problema oružjem: Dušan Kovačević o Kosovu i Metohiji

Smatra da ono što se danas događa na Kosovu i Metohiji jeste posledica prvenstveno neodgovorne politike Josipa Broza Tita, koja je izjednačila žrtve i zločince

Dramski pisac i akademik Dušan Kovačević naglašava da Srbija mora po svaku cenu da izbegne iznuđenu provokaciju da se stvari oko Kosova i Metohije rešavaju oružjem.

Spremni smo na kompromis, nećemo dozvoliti nove "Oluje": Vučićeva poruka sa vežbe „Zajednički udar 2018" (FOTO)

- To je, sad, jedna od ''opcija'' kao trajno rešenje i Kosova i Srbije. Već sam pričao o tome da nam je, trenutno, preostao samo ''pragmatički kompromis''. Šta to znači? Imati strpljenja i pameti više nego što smo ikad imali, jer bez mira i razvoja Srbije nema nikome života u budućnosti - kaže Kovačević u intervjuu za list "Jedinstvo".

Smatra da ono što se danas događa na Kosovu i Metohiji jeste posledica prvenstveno neodgovorne politike Josipa Broza Tita, koja je izjednačila žrtve i zločince.

- Dalje se događao ''domino efekat'', koji se sad privodi kraju sa pritiscima da se Brozova ideja ''unapredi'' i definiše kao država. O devedesetim godinama sve znamo i još ih uvek osećamo kao tešku bolest koja je ostavila trajne posledice - ocenio je Kovačević.

Istorija Srbije je, prema njegovim rečima, istorija evropskih i svetskih političkih igara.

- Čas smo prolazili bolje, čas lošije, a ponajviše katastrofalno. Onaj ko očekuje da će nam neko nešto bitno pomoći, a da od te pomoći nema lične koristi, grdno se vara. Politika je matematika, a ne narodna poezija - kaže ugledni pisac.

Ukazuje i da je pozorište, kao i celokupna umetnost, danas manje važno i bitno za kritičku analizu sveta u kome živimo, da su drugi mediji postali pogubno agresivniji, ali primećuje da "čvrsto jezgro ljubitelja prave umetnosti opstaje, suprostavljajući se ukusu pogubne i površne komercijalizacije naših života".

Kovačević je rekao da se uvek trudio, pišući, da uz ono što se zove "umetnost" ostavi svedočenje o društvenim i političkim prilikama kao "svedočanstvo naših života za neke buduće generacije".

Upozorava da bez političke brige, koja omogućava materijalna sredstva za opstanak kulturnih vrednosti kao deo kolektivnog identiteta, svaka individualna borba je nalik na borbu Don Kihota sa vetrenjačama i naglašava da "iza svega što radimo i živimo, ostaju samo tragovi ozbiljne kulture".

Iako s vremena na vreme ima utisak da se stvari menjaju na bolje, naglašava da smo toliko postradali u 20. veku da će nam biti potreban ceo 21. vek da se oporavimo i živimo kao ljudi.

- To je onaj princip koji kaže: koliko si bolovao, toliko ti je potrebno vremena za oporavak - zaključio je Kovačević.

VIDEO: Švajcarski Albanci slave pobedu nad Srbijom maltretirajući Srbe

(Telegraf.rs/Tanjug)