Đurić: Neće biti prekida evrointegracija Srbije niti sankcija,vodimo doslednu politiku
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je na samitu ministara spoljnih poslova EU u Varšavi dobio potvrdu da u mandatu ove Evropske komisije postoji puna posvećenost tome da Srbija značajno napreduje na putu ka punopravnom članstvu u EU, ističući da neće biti prekida evrointegracija Srbije niti sankcija zbog toga što je predsednik države Aleksandar Vučić prisustvovao paradi povodom Dana pobede u Moskvi.
"Videćete vrlo brzo da neće biti nikakvog prekida evropskih integracija, niti sankcija i bilo čega čemu se pojedini zluradi nadaju. Srbija vodi jednu ozbiljnu i odgovornu spoljnu politiku, u tom smislu možemo da očekujemo samo nastavak razvoja naših odnosa, a mi se u tom našem delovanju rukovodimo našim interesima", rekao je Đurić za Radio-televiziju Srbije (RTS).
Dodao je da u narednom periodu očekuje u Beogradu posete nekih od lidera EU, među kojima su predsednik Saveta EU Antonio Košta i šefica evropske diplomatije Kaja Kalas.
"Očekujem novi momentum, kako se to kaže, i novo ubrzanje u razvoju tih naših odnosa sa Briselom. A to neće biti nauštrb naše uravnotežene spoljne politike", naglasio je Đurić.
Govoreći o svojoj poseti Varšavi, gde je prisustvovao samitu ministara spoljnih poslova EU, Đurić kaže da je to bila rasprava o proširenju EU.
"Ono što sa sigurnošću mogu da kažem nakon učešća na tom sastanku je da u mandatu ove Evropske komisije postoji puna posvećenost tome da Srbija značajno napreduje na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji. Mi stalno naglašavamo da mi ne tražimo neku pomoćnu stolicu, da ne želimo nikakve faze, želimo ravnopravno, jednako mesto za tim stolom. Srbija pripada Evropskoj uniji, pripada evropskoj budućnosti", naveo je Đurić.
Na pitanje koliko je bio glasan glas podrške od evropskih kolega Srbiji, Đurić je istakao da je zadovoljan rezultatima razgovora i nastupa Srbije.
"Mislim da danas u Evropi zaista postoji konsenzus oko toga da Srbija ima evropsku budućnost. Kada kažem evropsku budućnost, mislim na članstvo u Evropskoj uniji, jer je Srbija svakako deo Evrope. Naravno da se naša viđenja o nekim temama ne podudaraju i nije to bio lak sastanak, posebno zato što su na njemu učestvovali predstavnici Prištine, kao i pojedini drugi predstavnici iz regiona koji su koristili sastanak da i na ličnoj osnovi i politički napadnu i naše rukovodstvo, ali i poziciju Srbije generalno i u vezi sa Kosovom i Metohijom i u vezi sa raznim drugim temama", rekao je Đurić.
Naveo je da je bilo kritika i na račun Vučića vezano za učešće na paradi u Moskvi povodom Dana pobede.
"Neću sada pojedinačno navoditi koje sve države su imale te kritičke stavove, od Luksemburga, Belgije, Hrvatske, naravno, i slično", dodao je.
Ističe da ipak Srbiji suštinski nema šta da se zameri, zato što politika Srbije jeste zasnovana na Povelji Ujedinjenih nacija.
"Mi jednako poštujemo teritorijalni integritet i suverenitet svih država, što se ne može reći za sve države, čak i Evropske unije, kao što znamo. I imali smo jednu vrlo otvorenu razmenu o svemu tome. Srbija nema čega da se stidi. Mi smo svoj stav rekli i o najsloženijim pitanjima u međunarodnoj areni, kakav je sukob u Ukrajini. Mi isto tako jesmo otvoreno protiv bilo kakvog istorijskog revizionizma", naglasio je Đurić.
Kako je naveo, ključna reč koja karakteriše srpsku spoljnu politiku jeste doslednost, a istakao je da je za Srbiju fantastično to što se predsednik države sastao sa liderima, kako je rekao, ne samo dve velike globalne sile, već i dve stalne članice Saveta bezbednosti.
"To je značajno i za našu poziciju kada je reč o Kosovu i Metohiji i kada je reč o raznim drugim pitanjima kao što je ekonomska saradnja. Znali smo iz reči predsednika da saradnja sa Kinom ima direktne, konkretne, pozitivne rezultate. Ne samo zbog sporazuma o slobodnoj trgovini koji je na snazi od jula prošle godine i koji zaista Srbiju stavlja u jedinstvenu poziciju kao investicionu destinaciju i pomaže da privučemo ulaganja koja nisu samo kineska, nego i zapadnoevropska, američka i mnoga druga, zato što se zna da je Srbija jedna od centralnih ulaznih tačaka za izvoz danas u Kinu", naveo je Đurić.
Dodao je i da su ti sastanci imali ogroman značaj i za energetiku Srbije, ističući da će ukupan rezultat te posete osnažiti ekonomske i političke potencijale Srbije u međunarodnoj zajednici.
"I u Moskvi smo mogli da čujemo jasnu poruku da se Srbija nalazi na evropskom putu, i to od predsednika", naglasio je Đurić.
Na pitanje da objasni šta podrazumeva nova era diplomatskih odnosa Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, što je ranije izjavio, Đurić je naveo da Srbija želi da u narednom periodu ubrza razvoj odnosa sa SAD.
"Mi smo u prethodnim mesecima postigli već sporazum o strateškom partnerstvu u oblasti energetike, a pred nama je i strateški dijalog sa Vladom SAD u narednom periodu. Radujemo se dolasku novog američkog ambasadora u Srbiju, gospodina Marka Brnovića, čoveka delimično i našeg porekla, koji će bez sumnje zastupati američke interese ovde, ali sam uveren i u to da naši iseljenici, kojih je preko milion u Americi, predstavljaju značajan most za jačanje naše pozicije preko okeana u Americi", naveo je Đurić.
Sa druge strane, kako je rekao, ambasador Srbije u SAD Dragan Šutanovac imaće punu podršku Srbije da nastavi da razvija kako političke, tako i ekonomske odnose.
"Uveren sam da oni idu u dobrom pravcu i da će u narednom periodu da se nastavi sa izgradnjom takve osnove koje će sprečiti da bilo kada u budućnosti imamo ponovo događaje kakve smo imali pre dve i po i tri decenije i da naš 'lobi' na čijem formiranju ova generacija radi u budućnosti dovede do toga da Srbija može čvrsto da se osloni i na taj veliki pol međunarodne globalne moći", naveo je Đurić.
(Telegraf.rs/Tanjug)