Košta: Svi kandidati za pristup EU moraju da ispune iste uslove, došao sam da pomognem

S. J.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je danas da svi kandidati za pristupanje EU imaju iste uslove koje moraju da ispune, kao i da je on došao u Srbiju, jer želi da joj pomogne da dođe do konkretnih rezultata i da ubrza evropski put.

Na pitanje novinara zašto Srbija uvek dobija nove uslove u procesu pristupanja EU, Košta je odgovorio da je pristupanje EU proces koji se zasniva na zaslugama, da je to metodologija koja je ista za sve zamlje kandidate i koja je određena u kopenhagenškoj odluci.

"Ponekad neke zemlje idu brže, neke sporije. Mi bi smo voleli da sve idu istim ritmom, ali to nije tako. Jasno, nisu svi u istom položaju na putu pristupanja ali se nadamo da oni koji ne predvode da će možda oni u budućnosti prednjačiti u procesu pristupanja. Za članstvo u EU potrebno je ispuniti sve kriterijume i oni su odlično objašnjeni u kopenhagenškoj odluci", rekao je Košta.

Dodao je da proces pristupanja nije nešto što Brisel nameće, već je to slobodna volja svake zemlje koja je odlučila da želi da bude članica EU.

"Odgovornost Evropske komisije jeste da izvrši procenu kako različite zemlje, kandidati, ispunjavaju ono što je potrebno ispuniti i otvoramo nove klastere korak po korak. Za otvaranje sledećeg klastera predsednik Vučić je naveo sve ono što je neophodno i objasnio je kakav je kalendar isporučivanja rezultata po tom pitanju", naveo je Košta.

Dodao je da je sada trenutak da Srbija isporuči rezultate u procesu pristupanja EU, a da je na Evropskom savetu da se bavi političkom odlukom otvaranja klastera i da se nada da će moći da uradi to što pre.

Predsednik Evropskog saveta istakao je da je to stvar međusobnog poverenja i da razume da mnogi ljudi u Srbiji, pa čak i u regionu, više ne veruju da mogu da budu uspešni u tom procesu, kao i da mnogi u Briselu i drugim zemljama takođe ne veruju da su te zemlje zaista posvećene pristupanju EU.

"Ali jedini način da se ta situacija prevaziđe jeste da sa jedne strane isporuči rezultati, da se sa druge strane isto tako postignu rezultati i da se dođe do jednog sveobuhvatnog dobrog rezultata. Za mene to je lična posvećenost da se u svim svojim kapacitetima angažujem i da uložim najbolje napore kako bismo išli napred, kako bismo gradili poverenje u zemlje kandidate, u institucije Evropske unije, kao što i 27 zemalja članica koje treba da veruju u to", rekao je Košta.

Istakao je da je ze to neophodno je da se uvek razgovara na prijateljski način, jer nemamo svi istu viziju o svemu, a jedini način da se pozabavimo tim različitim različitostima jeste da razgovaramo, da se međusobno razumemo i da razumemo šta je to što treba zajedno da uradimo.

"I to je razlog što sam ja ovde. Mnogi su mi rekli da ne dolazim, ali ja sam odlučio da dođem, jer ako imamo problem sa Srbijom, ako imamo problem sa predsednikom Vučićem, rešenje nije 'nemoj da dođeš i nemoj da razgovaraš sa predsednikom Vučićem', već je da dođem, da razgovaram, da objasnim različita stanovišta i sada možemo da čujemo od njega, da čujemo da je Srbija potpuno posvećena evropskom putom i procesu pristupanja", rekao je Košta.

Na pitanje kako će se poseta predsednika Srbije Moskvi uticati na evropske integracjie Srbije i šta su sledeći koraci Beograda u donosi na EU, Košta je rekao da je važno razjasniti šta ta poseta znači.

"Kao što mi je on objasnio, to je bio trenutak da se proslavi događaj iz prošlosti. Ali u sadašnjosti, Srbija je u potpunosti posvećena procesu pristupanja EU i zna da za to treba da imamo punu usklađenost u našoj zajedničkoj, spoljnoj i bezbednosnoj politici", objasnio je Košta.

Naglasio je da ne možemo da promenimo istoriju i da u potpunosti razume to da Srbija slavi oslobađanje od pre 80 godine, ali da, kako je rekao, ne možemo da slavimo oslobođanje od pre 80 godina, a da ne osudimo današnju invaziju na drugu zemlju.

"Evropska unija stvar nije istorije, već predstavlja zajednički napor svih država članica da prevaziđu sopstvenu istoriju, svoje konflikte tokom istorijske konflikte, bitke i ratove iz prošlosti, imaju zajedničku volju da zajedno izgrade budućnost", istakao je i dodao da je 75 godina počelo ujedinjavanje Evrope, i da je to bilo samo pet godina nakon završetka Drugog svetskog rata.

"Zato smo mi ovde danas da nastavimo da okrećemo teške listove, teške stranice i da nastavimo zajedno da pišemo novu priču za našu budućnost i zato želim da sarađujem sa Srbijom i zato je izuzetno važno imati na umu konkretne obaveze koje su i predsednik i Vlada Srbije preuzele na sebe kako bi doneli rezultate u oblasti slobode medija, izbornog zakona, borbe protiv korupcije i pripadajućih zakona, zato što su oni ključni elementi za otvaranje Klastera 3", naveo je Košta.

Dodao je da je ne treba više da gubimo vreme, već da obnovimo poverenje građana u ovaj proces pristupanja.

(Telegraf.rs/Tanjug)