Streljanje hroničnih bolesnika: Kako preživeti ovaj nezapamćeni temperaturni udar u narednih 24 sata

Ovakve temperaturne šokove, prema rečima lekara, najteže podnose podnose srčani bolesnici

Drastičan pad temperature sa 40 na 20 stepeni, i skok od 15 stepeni koji se očekuje sutra, smrt je za sve a pogotovo za hronične bolesnike.

Lucifer uzvraća udarac: Već od sutra kreće temperaturno ludilo

Kako da poslušamo lekare da ne izlazimo iz kuće od 10 do 17? Kako, kada se samo tada mogu podići rezultati?

Ovakve temperaturne šokove, prema rečima lekara, najteže podnose podnose srčani bolesnici. 

Čuveni srpski kardiohirurg prof. dr Miljko Ristić iz Kliničkog centra Srbije primećuje da velike a nagle temperaturne razlike utiču i na najzdraviji organizam.

- Na temperaturne razlike od plus 20, do minus 20 odnosu na trenutnu vrednost i najzdraviji oragnizam reaguju na specifičan način. Ipak, takve promene najteže podnose srčani pacijenti koji već imaju poremećenu srčanu funkciju. Pad ili skok temperture na njihovo zdravlje dodatno utiče nepovoljno u vidu slabosti, malaksalosti, nedostatka vazduha, a moguće su i velike oscilacije u pritisku u smislu sniženja. Naime, na visokim temperatuirama obično dolazi do kolapsa pa pada pritisak što izaziva nesvesticu i gubitak svesti - objašnjava prof. dr Ristić.

Zato je, kaže naš sagovornik, bitna adaptacija organizma, koja je neophodna i usled skoka a i pada temperature:

- Hronični bolesnici, pre svega srčani pacijenti nisu skloni brzim adaptacijama pa takve promene vremena teško podnose. Savet je da ekstremne poremećaje temperature dočekaju u kućnim uslovima, gde u svakom treneutku mogu da reaguju uzimanjem tečnosti i lekova koje inače piju.

On podseća da su na visokim temparturama, sa kakvim smo bili suočeni prethodnih dana, a koje nam predstoje od sutra, česte dehidracije organizma zbog čega je bitno uzimati mineralnu vodu.

- Kisela voda relativno dobro reguliše stanje niskog pritiska, a tokom dehidracije dolazi i do gubljenja kalijuma koji je bitan za funkciju srca a njega ima u mineralnoj vodi - poručuje prof. dr Ristić.

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)