Majke se plaše da doje decu, jer će im grudi poružneti: Tek svakoj osmoj bebi glavna hrana nije veštačko mleko

Pedijatri tvrde da ništa na svetu ne može da zameni majčino mleko, pogotovo ne veštačke dohrane

Svega 13,7 odsto mama u Srbiji nakon porođaja doji svoju bebu isključivo svojim mlekom, poražavajući su i alarmantni rezultati Unicefovog istraživanja.

ŠOK JEDNE MAME: Mislila je da zna šta majčinstvo donosi, ali ovih 5 promena su je potpuno iznenadile

Ovaj podatak zvuči još strašnije ako se zna da je svetski prosek 39 odsto, dok je u nekim zemljama EU i u Skandinaviji majčino mleko isključiva ishrana za čak 90 odsto beba, piše Informer.

Unicef upozorava da svaka deseta majka nije ni pokušala da doji dete, dok skoro dve trećine veštačko mleko koristi kao osnovni obrok novorođenčeta. Stručnjaci upozoravaju da porodilje u našoj zemlji izbegavaju da doje iz straha i estetskih razloga i da ova praksa može da bude pogubna po zdravlje beba.

- Statistika pokazuje da samo 13,7 odsto majki u Srbiji hrani svoju bebu isključivo sopstvenim mlekom. Oko 60 odsto koristi veštačko mleko kao osnovni obrok, dok 16,3 odsto kombinuje ishranu - kažu u Unicefu i dodaju da je u tom periodu majčino mleko jedina hrana potrebna bebama.

Dokazano je da dojena deca imaju manje infekcija i alergija. Majčino mleko kvalitetno je i zato što se sastav mleka menja u zavisnosti od uzrasta deteta, doba dana, pa čak i u toku podoja. Dojenje podstiče razvoj moždanih funkcija, a kasnije smanjuje rizik od gojaznosti, šećerne bolesti, povišenog holesterola i krvnog pritiska.

Pedijatar dr Saša Milićević ističe da dojenjem dete postaje mnogo jače i zdravije.

Da li je dojenje ZAISTA presudno za razvoj i ponašanje deteta?

- Ova statistika je ispod svakog proseka i to je zaista sramotno. Majke moraju da shvate da dojenjem stvaraju emotivni kontakt sa svojim detetom, ali i da majčino mleko jača organizam bebe. Majčino mleko je jedino biološki ispitano i ništa na svetu ne može da ga zameni, pogotovo ne veštačke dohrane.

Na pitanje zašto sve više majki odbija da doji, Milićević objašnjava:

- Nažalost, pomodarstvo je uzelo maha i veliki procenat ne želi da doji jer im je to bolno, a mnoge mame ne žele da pokvare fizički izgled. Tu je i grupa mama koje imaju kratko porodiljsko bolovanje, pa moraju ranije da prestanu sa dojenjem. Nažalost, ima i majki koje nemaju mleka ili pate od nekih zdravstvenih problema - kaže dr Milićević.

(Telegraf.rs/Informer)