Najmlađi zavisnik od video-igara u Srbiji ima samo tri godine: Ako dete ispolji ove simptome, reagujte što pre

Borbe, pucnjava, akcija, nasilje uglavnom su tematika video-igrica, što mlade i decu neprimetno uvlači u novi virtuelni život.

Svetska zdravstvena organizacija nedavno je klasifikovala zavisnost od kompjuterskih igara kao bolestNajčešće su zavisnci tinejdžeri i mlađa populacija, a neki od simptoma zanemarivanje porodice, društva, nezdrav način života, pre svega neredovno spavanje.

Ispred računara mladi provode i po šest, sedam sati, a gejmeri za igrice umeju da izdvoje, kažu, tri ili četiri sata. Trenutno je najpopularnija League of legends, tzv. LOL.

- Kad god nađem vremena, pre posla ili posle posla, uzmem da igram igrice - navodi jedan gejmer.

Meni se igrica sviđa, zato što zahteva razmišljanje, a ja volim takve igrice, strateške, da razmišljaš šta ćeš da uradiš, da postoji neka poenta u igrici - rekao je jedan od dečaka za RTS.

Granicu između igre i zavisnosti, kako stručnjaci kažu, veoma je lako preći.

Ako primetimo da dete sve više i više vremena provodi za kompjuterom – sada je na nivou od dva, tri sata dnevno, za nekoliko nedelja je to tri ili četiri, pa za još par nedelja pet ili šest sati dnevno i ima tendeciju porasta. S druge strane, ako primetimo da dete ne može da se kontroliše – to je momenat kada kažete 'prekini s kompjuterom', a ono kaže 'evo sad ću', pa onda nastavi još sat vremena. Znači, kad primetimo da se to dešava tada već negde treba lampica da se pali - objašnjava psihološki savetnik dr Milan Radovanović.

Ukoliko se jave i prve posledice, u smislu da je dete izgubilo prijatelje, da je popustilo u školi, da ima lošu komunikaciju sa roditeljima, tada se, kažu, problem zahuktao i treba se tražiti pomoć stručnjaka. Na lečenje kod psihologa i logopeda zbog previše igranja igrica dolaze čak i trogodišnjaci.

Odvikavanje od igrica kompleksan je proces, a polazišna tačka su roditelji.

Apelujem na roditelje da nikako deci nasilno ne oduzimaju kompjuter, internet i slične stvari, jer vrlo često dolazi do neželjenih posledica, da se onda manipuliše suicidom, neko zaista to i pokuša. S druge strane, da roditelji shvate da telefon ne može biti zamena za roditeljstvo - istakao je dr Milan Radovanović.

Logoped Marijana Mirković navodi da treba ograničiti vreme igranja kompjuterskih igrica.

Mi predlažemo roditeljima u takvim situacijama da to svedu na minimum, dakle nekih, eventualno, pola sata dnevno - rekla je Mirkovićeva.

U Londonu se otvara prva klinika za lečenje zavisnosti od igranja kompjuterskih igrica, dok je u Južnoj Koreji, zavisnost od interneta postala veliki problem još 2011, kada je i otvorena bolnica za odvikavanje.

(Telegraf.rs/RTS)