Koliko još najmanje pasoš mora da vam važi kad putujete u zemlje EU

Datum pročitajte dva puta i proverite u koje zemlje ne morate da nosite pasoš

Spremate se za put, bacate pogled na pasoš i ovlaš pogledom vidite da i dalje važi, ali ne obraćate pažnju na tačan datum isteka. Greška! Pre nego što krenete na letovanje van naše zemlje obavezno proverite da li vam pasoš važi onoliko koliko pojedine zemlje traže, jer bi u suprotnom mogli da vas vrate sa granice.

Putovanje u Crnu Goru, Repuliku Srpsku i Makedoniju ne iziskuje posedovanje pasoša, već je granicu moguće preći i samo sa ličnom kartom.

Srpski pasoš vredniji je od onog iz doba SFRJ: Bez viza putujemo u čak 111 zemalja

Državljanin Srbije može nesmetano ući u zemlje "Šengena" i Evropske unije samo ako mu je do isteka pasoša ostalo minimalno tri meseca, ali ne od datuma polaska, već od datuma planiranog povratka u našu zemlju. 

Odredba da se dokument ne može koristiti za ulazak u neku od ovih zemalja poslednjih 90 dana njegovog važenja regulisana je Sporazumom o bezviznom režimu.

Ovaj rok nije određen nasumično. Građani Srbije mogu u zemljama EU da borave maksimum tri meseca, pa je taj period i određen kao minimalni kako se ne bi desilo da nemome posle mesec dana istekle pasoš.

KAKVA JE SITUACIJA SA ZEMLJAMA VAN EU

Tri meseca je minimalni rok važenja pasoša i za odlazak u Tunis, dok putna isprava mora da važi najmanje 150 dana, odnosno šest meseci od dana ulaska u Tursku i u Egipat. 

Ne zaboravite da se dečji pasoši izdaju na mnogo kraći vremenski period, jer je to je nešto što roditelji često smetnu s uma.

(Gorica Avalić)