Gejevi i lezbijke ne mogu da usvajaju decu u Srbiji, ali ipak postaju roditelji: Evo šta sve rade da bi dobili bebu

Uglavnom odlaze u inostranstvo

Zakon u Srbiji još uvek ne dozvoljava istopolne brakove, kao ni usvajanje dece u ovakvim zajednicama, a pripadnici LGBT populacije, koji se odluče na korak roditeljstva, snalaze se na različite načine.

Jedan od njih je dogovor sa osobom suprotnog pola o začeću i preuzimanju deteta po rođenju, ipak ova praksa pripada nešto starijem tipu rešenja. Modernije doba donelo je mogućnost kupovine u banci sperme, što lezbijkama znatno olakšava ovaj korak.

Mi smo razgovarali sa Jelenom Vasiljević iz organizacije za lezbijska ljudska prava "Labris" koja nam je otkrila na koji način se žene, a na koji muškarci u istopolnim zajednicama bore kako bi postali roditelji.

Ženski parovi najčešće pribegavaju odlasku u banku sperme; Foto: Marko Jovanović

- Na osnovu iskustva koje ja imam u ovoj organizaciji, mogu da kažem da su ženski parovi počeli da primenjuju odlazak u banku sperme, ali u inostranstvo, jer kod nas takva ustanova još ne postoji. Kada se dete rodi, roditeljka koja je rodila dete tretira se kao samohrana majka, a druga, u našoj zemlji, nema pravni status - objasnila nam je Jelena.

Ona je dodala i da je lezbijkama zbog ovoga mnogo lakše, nego muškim, ali da se i muškarci snalaze. Oni najčešće pribegavaju surogat majčinstvu van granica naše zemlje.

Kada je reč o usvajanju dece, muškarcima je mnogo teže nego ženama; Foto: Marko Jovanović

KAKO GEJEVI DOLAZE DO OČINSTVA?

Gejevi koji su u vezi i požele dete, odlaze u inostranstvo gde kupuju jajnu ćeliju i nju oplode, a potom se tretiraju kao samohrani očevi.

- Pripadnici LGBT populacije se snalaze kako znaju i umeju, jer naša zemlja još uvek nema uređene zakonske okvire po ovom pitanju. Praksa je pokazala da deca istopolnih parova koja odrastaju u Srbiji nemaju nikakav pravni, kao ni problem vršnjačkog nasilja, ali imamo problem sa zakonskim procedurama na čije se promene čeka godinama - rekla je Vasiljević za Telegraf.

Jovanka Todorović iz organizacije "Gayten" rekla nam je da kada se parovi istog pola odluče za dete, a to ne urade na ova dva gorenavedena načina, onda pokušavaju drugačijom metodom - pravljenje deteta sa prijateljicom ili poznanicom.

Tema usvajanja dece aktuelna je na svakoj Paradi ponosa; Foto: Marko Jovanović

- Nažalost, grubom reči opisano, ovakvi parovi moraju da se "dovijaju" kako bi ostvarili svoju želju roditeljstva. Najčešće se to postiže nekim dogovorom, usmenim, ne pravnim - rekla nam je Jovanka.

PRVO HETERO, A ONDA HOMO BRAK

Neretko se dešava i da jedan partner/ka ima zajednicu u kojoj dobije dete i nakon nekog vremena shvati da je homoseksualac/ka ili se tek sa zrelim godinama "autuje". Međutim, desi se da su iz tog odnosa imali decu i da ih onda praktično imaju i sa novim partnerima/ka istog pola.

Ustaljene prakse u ovim situacijama nema, a i zakon nema tretman za njih. Sve varijacije su moguće, a sve to da bi dobili ono za šta se LGBT populacija bori u našoj zemlji godinama unazad.

(S. Čenad - s.cenad@telegraf.rs)