Stroži uslovi "srezali krila" privatnim vrtićima: Od februara podneta samo 2 zahteva za otvaranje ove obrazovne ustanove

Svi ti zahtevi su još u proceduri, što praktično znači da od tada još nije otvoren nijedan privatni vrtić

Od kako je Ministarstvo prosvete donelo Pravilnik o bližim uslovima za osnivanje, početak rada i obavljanje delatnosti predškolskih ustanova u februaru podneta su samo dva zahteva za otvaranje privatnih vrtića i jedan za promenu sedišta ustanove, pokazuju podaci ovog ministarstva.

Kako prenosi Blic, svi ti zahtevi su još u proceduri, što praktično znači da od tada još nije otvoren nijedan privatni vrtić, za razliku od 2015. godine i vremena kada su uvedene subvencije grada za boravak dece u privatnim vrtićima.

Budući da je odluka Grada da subvencijama pomogne roditeljima za čiju decu nije bilo mesta u državnim vrtićima uticala na značajnu eskpanziju privatnog sektora u predškolskom obrazovanju, bilo je nužno pooštriti uslove za otvaranje privatnih vrtića jer bezbednost dece u svim aspektima mora biti iznad svega.

- Od početka ovog projekta insistiram na tome da deca moraju biti iznad profita i da nema kompromisa kada su uslovi boravka i usluga koji roditelji plaćaju u privatnim vrtićima u pitanju - kaže za "Blic" Slavko Gak, gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu.

Slavko Gak kaže da je sufinansiranje boravka dece u privatnim vrtićima jedna od najveće direktne pomoći roditeljima ikada; Foto: Telegraf

Stroži uslovi doprineli su smanjenju "najezde" otvaranja vrtića. Novim Pravilnikom je, praktično, uveden red u ovu oblast, i precizirani su uslovi za otvaranje privatnih vrtića, a bezbednost dece stavljena je na prvo mesto, prenosi list.

- U prethodnih nekoliko godina Grad Beograd pretrpeo je pojačan pritisak interesovanja roditelja za mestom u vrtićima i uspeli smo da od 45 odsto, koliko je to iznosilo 2012. godine, obuhvat dece predškolskim obrazovanjem podignemo na današnjih više do 70 procenata - kaže Gak.

To znači da je većina beogradske dece uzrasta od jedne do šest godina već upisana u vrtiće. U državne vrtiće upisano je 58.000 dece, a još oko 18.000 mališana u privatne vrtiće uz subvenciju grada.

Broj privatnih vrtića, kao i dece koja borave u njima uz subvenciju Grada Beograda, za nepune četiri godine, od kada se roditeljima refundira novac, uvećani su četiri puta. Subvencije se trenutno isplaćuju roditeljima oko 17.000 dece.

U beogradskim vrtićima danas ima 76.000 dece od ukupno 106.000 mališana tog uzrasta; Foto-ilustracija: Pixabay

Gak je objasnio da u ovom trenutku, u 353 privatna vrtića boravi skoro 18.000 dece, a da je samo ove godine Grad roditeljima na ime refundacije isplatio 1,6 milijardi dinara.

- Od početka ovog projekta ukupno je isplaćeno osam milijardi dinara, što sufinansiranje boravka dece u privatnim vrtićima svrstava među najveće direktne pomoći roditeljima ikada u glavnom gradu, ali i u Srbiji - kaže Gak.

U beogradskim vrtićima danas ima 76.000 dece od ukupno 106.000 mališana tog uzrasta, s tim što ovogodišnji upis u državna obdaništa još nije završen.

- To je veliki uspeh i najbolji rezultat otkad predškolsko obrazovanje postoji u Beogradu - kazao je Slavko Gak.

(Telegraf.rs/Blic)