Treba li deca da budu na Prajdu? Roditelji objasnili kako su se našli u povorci Parade ponosa (FOTO)

U povorci Parade ponosa bilo je i dosta mališana

Foto: Mateja Beljan

Dečica na ramenima roditelja, a svi ogrnuti zastavom duginih boja. Balončići, srca, glasna muzika i karnevalska atmosfera beogradske Parade ponosa 2019.

Zapravo, Prajd je mesto gde deca možda i najviše uživaju - još istrgnuta iz igre politike, borbe za prava, velikih debata, religijskih tumačenja... Oni na Prajdu vide samo balone, šarenilo, maskirane čike i tete, a možda samo naslućuju jaku poruku njihovih roditelja, da žele baš za njih da se izbore za slobodnije društvo.

Foto: Mateja Beljan

Bilo je mnogo dece u koloni, ali i u "publici". Strpljivo su sa mamama i tatama čekali da povorka prođe, jer su se na njenoj trasi slučajno našli, pa malo i zaigrali uz muziku i pomno pratili nesvakidašnji prizor.

Pitanje je samo gde je granica, da li su baš svi prizori koji se pojavljuju na Prajdu za njihove oči ili ne.

"JUNIKORN DRŽAVA"

Dok drže šarene zastave i uživaju u muzici, sve je u redu. Tako su se proveli Višnja i Marko, sa tri mališana.

Troje mališana uživaju na Prajdu, Foto: M. B.

- Našli smo se u gradu slučajno, ali podržavamo Prajd. Deca su uzela zastavice i kažu mi smo sada u "junikorn" državi - priča Višnja.

Kako kaže tata, sve to je jedna velika žurka.

- Oni su ovde zbog žurke, kao i mi, kaže Marko.

MI I ONI

Bilo je i dece koja su na ramenu roditelja bila pokrivena zastavama duginih boja, a jedan tata je na najkritičnijem mestu trase, gde su se okupili ziloti i napetost rasla, prema ikonama pokazao 3 prsta.

Foto: M. B.

Ovo je, možda, baš jedna od stvari koje dete ne bi trebalo da gleda - atmosfera sukoba i podeljenosti, opredeljenosti za LGBT ili religijske simbole.

I naravno, postoje momenti koji, kao i na svakom Prajdu, prekoračuju granice pristojnog.

Ipak, deca to ne vide tako kao mi odrasli. Za njih je sve to izgleda verovatno poput igrača u nekoj cirkusnoj predstavi.

(M. B.)