Kon odgovorio na pitanje da li se desio prvi sukob politike i struke oko policijskog časa za 1. maj

"Činjenica je da ne misle svi jednako i nalaženje tog rešenja je prihvatljivo"

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Miljević

Da li se desio prvi sukob politike i struke, s obzirom da je policijski čas ovog vikenda skraćen uprkos predlozima dela Kriznog štaba da bi trebalo da ostane na snazi do utorka, epidemiolog dr Predrag Kon rekao je za tv Prva da je bilo neslaganja mišljenja, ali da je morao da se nađe kompromis.

- Sukob kao termin nije prihvatljiv u ovoj situaciji, ali različita mišljenja. Bilo je usaglašavanja mišljenja u okviru samog lekarskog dela. Tu postoji jedno izdvojeno mišljenje profesora Nestorovića i upravo zbog toga je napravljen i ovaj kompromis, koji je proistekao iz nejednakog predloga koji je dolazio od  ljudi iz stručnog dela Kriznog štaba - izjavio je on.

Ipak, objašnjava, to ne doživljava kao sukob sa samom politikom, ali "jeste činjenica da ne misle svi jednako i nalaženje tog rešenja je prihvatljivo".

- Mora da mi bude prihvatljivo, jer nema drugog rešenja. Drugo rešenje je bilo ponovo davati ostavku, a to nema nikakvog smisla - poručio je on i istakao da o ostavci ne razmišlja, već je pominje kako bi pokazao da nema takve razlike u ovoj situaciji.

Istakao je da je svima nama jasno da se moramo ekonomski pokrenuti, jer je ekonomija dominatno bitnija od toga da rizika nimalo nema. Objasnio je da ćemo morati da živimo u jednom prihvatljivom riziku.

Dosad je postojao rizik, sveden na najmanju moguću meru, da se čuvaju životi starijih i hroničnih bolesnika. Misli da smo dosad dosta toga naučili, izlazimo iz zabrana i vanrednog stanja i prelazimo na poziv na svest.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

- Ne mislim da će ikad opet biti vanredno stanje uvedeno, ali mislim da će biti zabrana nekih okupljanja u zatvorenom prostoru, ako bude pogoršanja, ponovo uvedeno - zaključio je Kon.

Umesto zabrane kretanja i ovako opštih mera u drugom slučaju bi hiljade mrtvih probudile svest, rekao je Kon obrazlažući uvođenje vanrednog stanja i mera koje su proistekle.

Virus u ovoj meri prisutan još pune 2 nedelje

Možemo da očekujemo da će virus biti prisutan u ovoj meri još pune dve nedelje, rekao je dr Kon, dok bi već u junu prisustvo virusa trebalo da bude svedeno na minimum.

- Nikakvo iznenađenje ne bi trebalo da bude da se virus u ovoj meri pojavljuje još pune dve nedelje, a da se posle toga, tamo u junu pojavljuje vrlo retko. Međutim, ne možemo reći da ne postoji rizik od širenja koronavirusa, širenje je moguće, ali ne naglo. Ono što omogućava virusu da opstane u sredini je upravo kretanje, virus će tražiti prostor da opstane i tu nema dileme - rekao je Kon.

Na konstataciju voditeljke programa da se virus uvukao i u srpska sela, epidemolog je rekao da je problem u seoskim sredinama to što meštani ne veruju da se išta dešava po pitanju korone, pa se pojavljuju teški slučajevi oboljenja, jer se otkrivaju kasno.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Mi ćemo morati da živimo sa ovim bez vanrednog stanja, pa ćemo videti šta će se dešavati - rekao je Kon i dodao da postoji pet odsto stanovništva koji smatra da je virus izmišljotina, a da disciplinovana većina nije odbila takav stav mnogo mrtvih bi bilo u Srbiji.

Da li je moguće da je virus preležan pre nego što je registrovan

Na pitanje da li je moguće da je virus preležan pre nego što je registrovan, Kon je rekao da se ne može isključiti, ali je vrlo malo verovatno,

- Ono što će se raditi jeste ispitivanje imuniteta,ima mnogih koji misle da je to bilo ranije prisutno, ali ja sam skeptičan. Nadzora je bilo i u februaru. Kako je moguće da se virus povampirio tek u martu, teško je verovatno - kaže Kon.

On je istakao da smo 2009. godine imali sreće, te da je virus izazvao blagu pandemiju, imali smo više vremena da se pripremimo i rezervu lekova i plan za nabavku vakcina.

Video: Doktor Kon objasnio šta su vanredne mere koje ostaju na snazi i kada se ukine vanredno stanje

(Telegraf.rs)