Da li je bilo novih prijava protiv lekara zbog lečenja ivermektinom i šta je sa onima koji su već pred Sudom?

Ukoliko Sud časti dokaže da su oni zaista savetovai i lečili pacijente ovim lekom mogu da izgube licencu

Foto: RINA

Od novembra prošle godine, kada je protiv 18 lekara pokrenut postupak pred Sudom časti Lekarske komore Srbije (LKS) zbog sumnje da su savetovali i lečili pacijente od korona virusa lekom ivermektin, pa do danas, više nije pokrenut postupak protiv nijednog lekara istim povodom, saznaje Telegraf.

Kako saznajemo, postupci koje je LKS po prijavi zdravstvene inspekcije, a po službenoj dužnosti, pokrenula pred sudovima časti LKS su u toku, sud se o njima neće izjašnjavati dok se oni ne završe, a nakon toga će javnost biti obaveštena o svemu.

- U međuvremenu nije se došlo do novih dokaza - navodi izvor Telegrafa.rs.

Ukoliko Sud časti dokaže da su oni zaista radili ono za šta se sumnjiče, mogli bi da izgube licencu za rad.

Među administratorima vajber grupe "LRNE - Ivermektin preporuke", u kojoj se promoviše korišćenje antiparazitskog leka ivermektin, našla su se imena lekara iz Beograda i Niša. Među njima su, pored ostalih, lekari Medicinskog fakulteta u Beogradu i Nišu - prof. dr Valentina Arsić Arsenijević i prof. dr Bojko Bjelaković.

Zakon o zdravstvenoj zaštiti propisuje da je "zabranjeno pružanje zdravstvene zaštite od strane zdravstvenog radnika van zdravstvene ustanove, odnosno privatne prakse" (Zakon o zdravstvenoj zaštiti, "Sl. glasnik RS", br 25/2019, stav 2. člana 160).

Zakon predviđa dalje da "ako zdravstveni radnik postupi u suprotnosti sa stavom 2. ovog člana, nadležna komora zdravstvenih radnika zdravstvenom radniku oduzima licencu, u skladu sa zakonom".

Video: Lončar: Država će reagovati povodom vajber grupe za Ivermektin

(Telegraf.rs)