Skoro pola miliona građana popisano za vikend: Evo šta sledi ako vas ni drugi put ne zateknu kod kuće

U Srbiji je 1. oktobra uspešno počeo 28. popis stanovništva, domaćinstava i stanova, na teren je izašlo oko 15.000 popisivača

Foto: Shutterstock

Oni su tokom vikenda popisali više od 430.000 stanovnika u Srbiji, saopstio je Republički zavod za statistiku.

Iz Zavoda ističu da građani sve informacije u vezi sa popisom mogu dobiti besplatnim pozivom na broj info-centra 0800 444 005, svakoga dana od osam do 20 časova, kao i na sajtu popisa.

Podsetimo u popisu stanovništva prikupljaju se sledeći podaci o licima: ime, prezime, pol, starost, mesto stanovanja, podaci o migratornim, etnokulturalnim, obrazovnim i ekonomskim karakteristikama, bračnom statusu i fertilitetu, načinu putovanja na posao/ u školu i funkcionalnoj i socijalnoj integrisanosti. Podaci o domaćinstvima ukupan broj članova domaćinstva, srodnički i porodični sastav, osnov po kome domaćinstvo koristi stan u kojem se popisuje i da li se članovi domaćinstva bave sopstvenom poljoprivrednom proizvodnjom. Podaci o stanovima: adresa, vrsta stambenog prostora, korišćenje stana, oblik svojine, površina stana, broj soba, opremljenost instalacijama i pomoćnim prostorijama, vrsta energenta koji se koristi za grejanje, sprat na kojem se stan nalazi, kao i podaci o osnovnim karakteristikama zgrade u kojoj se stan nalazi.

Foto: Republički zavod za statistiku

Ukoliko popisivač nikoga ne zatekne kod kuće, doći će ponovo u nekom drugom terminu, a ako i tada kod kuće nema nikoga ostaviće pisano obaveštenje o svom dolasku i informaciju da građani pozivom na bespatan broj info-centara mogu uz pomoć operatera da stupe u kontakt sa popisivačem i dogovore termin popisivanja.

Prema Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, državljani Republike Srbije sa prebivalištem odnosno boravištem u Republici Srbiji, kao i stalno nastanjeni stranci sa boravištem u Republici Srbiji, u obavezi su da učestvuju u Popisu i da na sva pitanja daju tačne i potpune odgovore. Svako odbijanje, kao i davanje nepotpunih i netačnih podataka, za sobom povlači prekršajnu odgovornost i novčanu kaznu, od 20.000-50.000 dinara.

(Telegraf.rs)