Pre tačno 61 godinu prvi put su se čule trube na saboru u Guči: Ubrzo je postao jedan od najpoznatijih u svetu

Upravo kao znak zahvalnosti za sve što su učinili za ovu dragačevsku varošicu, trg u Guči nosi ime Branka V. Radičevića, dok je jedna ulica dobila ime po čuvenom Nikoli Stojiću

Na veliki praznik Pokrov presvete Bogorodice pre tačno 61 godinu prvi put začule su se trube na Saboru u Guči. Ova manifestacija posle karnevala u Riu i Oktobarfesta treća je najveća u svetu, koja slavi narodno stvaralaštvo, a upravo zahvaljujući Saboru trubača za Guču je čuo čitav svet. Počela je sa mali brojem gostiju i učesnika, da bi nakon nekoliko decenija okupljala tokom dana saborovanja na stotine hiljada ljudi.

- Ovaj dan kada je sve počelo jako je važan za sve nas u Dragačevu. Zahvaljjući Branku V. Radičeviću i Nikoli Stojiću i drugim viđenijim ljudima, počeo je sabor koji je nadmašio sva očekivanja i sve državne granice. Mi se trudimo da održimo, ali i da razvijemo ono što su nam ostavili u amanet. Čuvamo srpsku tradiciju i narodno stvaralaštvo. Da nije bilo Sabora, niko ne bi ni čuo za Guču, zato je 14. oktobar u kalendar svih nas upisan crvenim slovima - izjavio je za RINU Milivoje Dolović, predsednik opštine Lučani.

Upravo kao znak zahvalnosti za sve što su učinili za ovu dragačevsku varošicu, trg u Guči nosi ime Branka V. Radičevića, dok je jedna ulica dobila ime po čuvenom Nikoli Stojiću. Za Saborski odbor nema puno odmora, jer su već sad u toku pripreme za predstojeću najveću smotru trube na svetu.

- Kulturni centar u Guči upravo ovaj dan slavi kao svoj, čitavih šezdeset godina to je institcija koja je od velikog značaja u čitavom Dragačevu i ponosni smo na njihov rad i ovaj veliki jubilej koji danas obeležavamo - dodao je Dolović.

Kada su tog 14. oktobra 1961. godine u porti crkve u centru Guče četiri orkestra krenula u nadmetanje, niko nije mogao ni da pretpostavi da je svedok nečega što će prerasti u svetski događaj. Danas Sabor trubača služi na ponos Dragačevcima, ali i čitavoj Srbiji.

(Telegraf.rs)