Da li treba izveštavati o tragedijama koje su potresle Srbiju?: "Ovo je važna tema, ne sme da se zaboravi"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kako bi se izveštavalo na konstruktivan način, objašnjava Panaotović, treba preduzeti niz multidisciplinarnih mera, da se problem shvati do korena i da se ne podleže predlozima za brzim, efikasnim rešenjima, jer polurešenja su nekada gora od rešenja

Sociolog Bojan Panaotović rekao je danas za Tanjug da je važno da se nastavi kontinuirano izveštavanje ovim tragedijama i da su one važna tema, ali ne da bi se blokiralo društvo i napredak, već da nam to bude opomena da se takve stvari više ne dogode.

- Da li će dugo vremena i koliko biti tema videćemo, ali ne sme da padne u zaborav, ne samo kada je reč o Ministrstvima, vlastima, školama, već kada je reč i o medijima koji treba da budu savest društva - rekao je Panaotović.

Kako bi se izveštavalo na konstruktivan način, objašnjava Panaotović, treba preduzeti niz multidisciplinarnih mera, da se problem shvati do korena i da se ne podleže predlozima za brzim, efikasnim rešenjima, jer polurešenja su nekada gora od rešenja.

- Dakle ja sam 2015. godine, kao direktor Kulturnog centa Novi Sad, bio za to da se oporezuju rijaliti programi, da se novac od toga usmerava u konstruktivne svrhe, to je nešto što truje naš prostor, ali danas čujem da se ukinu rijaliti i neke televizije sa nacionalnim frekvencijama i rešili smo sve probleme, ne nismo rešili problem, moramo da budemo svesni da nasilje nije rezervisano za ovo društvo, već je planetarna stvar, nije rezevrisano samo za doba u kome živimo, nasilje je nažalost kontinuitet ove civilizacije  - objašnjava sociolog.

On ističe da moramo da se pozabavimo porodicom, načinom vaspitavanja, odnosom između supružnika, autoritetima ka kojima dece streme i nadalje da se pozabavimo medijskom slikom. "

- Slobodnim vremenom, koje je ključ za igranje video igrica, kakve su to igrice, da li u toj igrici ubijate 150 ljudi na nekom nivou, da li sa vremenom svest otupi i da imate kao trinaestogodišnjak kritičku distancu i meru između video igrica i realnog života - dodao je on.

Kako bismo prevenitvno delovali, objašnjava Panaotović, potrebno je da u školama ne budu samo policajci, već naorućani policajci.

- Obezbeđenje goloruko ne znači ništa, sad smo videli, nama treba naoružan policajac po školi, kome će prioritet biti odvaraćajući faktor za one koje planiraju ovakva dela - rekao je on.

(Telegraf.rs)