U ovom mestu u Srbiji na Đurđevdan mnogima nestaju kapije sa dvorišta i to zbog ljubavi! Evo šta se dešava
U selu Medveđa, skrivenom u srcu Pomoravskog okruga, Đurđevdan ne miriše samo na đurđevak i proleće, već i na stari običaj koji svake godine iznova budi osmehe i znatiželju. Jutros su kapije, umesto na svojim mestima, bile uredno naslonjene - na banderu. Nisu ukradene, niti oštećene. Samo "pozajmljene".
Naime, uoči Đurđevdana, praznika koji u srpskom narodu simbolizuje proleće, ljubav i novi početak, u Medveđi se održava jedan od najneobičnijih običaja u Srbiji "krađa kapija".
Mladići iz sela, pod okriljem noći ili u prvim zracima svitanja, obilaze kuće u kojima žive neudate devojke i skidaju im kapije s dvorišnih ograda. Kapije potom završavaju na centralnim mestima sela - najčešće na banderama ili pored česme.
Običaj, iako šaljiv, nosi jasno simboličko značenje. Uklanjanje kapije predstavlja gest skidanja prepreke ka devojčinom srcu - znak da je "slobodna" i da je vreme za ljubav.
U Đurđevdansko jutro, domaćini kreću u potragu za svojim kapijama, neretko uz dozu šale: "Ako nema kapije, ima nade za svadbu!"
Đurđevdan se u ovom kraju obeležava i drugim običajima, kićenjem kuća đurđevkom, iznošenjem hrane u prirodu i okupljanjem komšija na zajedničkom doručku.
Selo Medveđa, koje broji nešto više od 600 stanovnika, već godinama privlači pažnju upravo zbog očuvanja ovakvih običaja, koji se polako gube u drugim delovima Srbije.
A za one koji ujutru ostanu bez kapije - neka ne brinu. U Medveđi to je najlepši poziv za ljubav.
(Telegraf.rs/017.dn)