Dekani se oglasili o završetku godine, 2 brojke su ih jako uznemirile: "Pokušavamo da popravimo tu štetu"

M. L.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Tanjug/Marko Đoković

U maju, kada se godina na fakultetima uobičajeno privodi kraju, sada se razmatra da li, i kako, nastava treba da počne. Rektor i pojedini dekani pregovaraju sa Vladom i studentima u blokadi. Pojedini fakulteti otpočeli su ili počinju onlajn nastavu, dok studenti u blokadi kažu – kraj će biti kada to mi odlučimo. Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić kaže da su studenti u blokadi svojim aktivnostima društvu doneli "više koristi nego štete" i da dekani svih fakulteta rade na tome da akademska godina ne bude izgubljena. Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević navodi da je u redu da se studenti bave politikom, ali da bi u tom slučaju trebalo da oslobode fakultete od političkog delovanja, uz naglasak da su "napravili štetu" samim tim što veliki broj njihovih kolega nije mogao da diplomira ili završi master i doktorske studije.

Premijer Srbije Đuro Macut kaže da je zadovoljan dijalogom sa predstavnicima univerziteta i akademske zajednice i ističe da je "Univerzitet u Kragujevcu praktično odblokiran, a Univerzitet u Nišu počinje da radi u velikom kapacitetu". Ističe i da je "politički deo studentskih zahteva u velikoj defanzivi", očekujući stabilnu situaciju u narednih nekoliko meseci.

Redovni profesor i dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić podseća na nedavne razgovore predstavnika univerziteta i dekana fakulteta sa studentima u blokadi visokoškolskih ustanova na Saobraćajnom fakultetu, navodeći da će dijalog da biti nastavljen, uz što skorije rezultate.

"Atmosfera je bila korektna i na akademskom nivou. Prisustvovali su predstavnici svih fakulteta. Nadam se da ćemo pronaći zajedničko rešenje u cilju spasa Beogradskog univerziteta. Najnoviji studentski zahtev o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora nije ni razmatran, a ne znam čak ni da li je još uvek uvršten kao zvaničan", ističe Roglić, aludirajući na inicijativu koju su studenti u blokadi izneli 5. maja.

Redovna profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević kaže da je u početku podržala studentske zahteve, ali da je vrlo kritična prema blokadama zgrada fakulteta i univerziteta. Ona je navela i dve brojke koje su uznemirujuće, da 20.000 studenata nije moglo da diplomira i da 180.000 studenata nije moglo ni da sluša nastavu, ni da polaže ispite.

"Kolege i ja bavimo se štetom koja je nastala tokom šestomesečnih blokada. Podržala sam zahteve i učestvovala na protestima, bila vrlo kritična prema radu državnih, ali i univerzitetskih organa u prethodne tri ili četiri godine. Studentske proteste doživela sam kao način da se univerziteti i visoko obrazovanje poprave. Međutim, izračunali smo da za pola godine blokada najmanje 20.000 studenata nije moglo da diplomira na osnovnim studijama, bez master i doktorskih programa. Takođe, 180.000 studenata nije moglo da polaže ispite i sluša nastavu", navodi Arsić Arsenijevićeva.

Roglić nije saglasan sa konstatacijom koleginice oko nastale štete, ističući značaj studentskih protesta i blokada u "buđenju i oslobođenju velikog dela naroda u Srbiji".

"To su uradili svojim šetnjama i drugim aktivnostima. Prema mom mišljenju, korist je veća od štete. Godina nije izgubljena i spremni smo da uradimo sve kako bismo sprečili da akademska godina bude izgubljena", naglašava dekan Hemijskog fakulteta.

Onlajn nastava 

Profesorka Medicinskog fakulteta u Beogradu Valentina Arsić Arsenijević smatra da su modeli povratka na nastavu koje su od 19. maja pokrenuli Ekonomski i Fakultet organizacionih nauka "izvidnica za druge".

"Imam ozbiljne rezerve prema onlajn nastavi, posebno na Medicinskom fakultetu. Univerzitet sa jedne strane onemogućava da studenti slušaju nastavu i polažu ispite, dok sa druge strane omogućava izbor emeritus profesora u trenutku kada je univerzitet u blokadi. Budimo dosledni, za to sam da svi stanu, a ne da jedni trpe štetu, a drugi da profitiraju. Na delu je akademsko licemerje", tvrdi Arsić Arsenijevićeva.

Profesor i dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić ni u ovom slučaju nije saglasan sa stavovima svoje koleginice sa Medicinskog fakulteta u Beogradu i navodi situaciju u kojoj kao dekan Hemijskog fakulteta nije spreman da bilo kome potpiše otkaz, do čega bi, kako ukazuje, došlo ukoliko se izbori u zvanja ne bi održavali.

"Hemijski fakultet je učinio sve da se na našem fakultetu normalno odvijaju sednice Nastavno-naučnog veća, kao i izbori u zvanja nastavnika i saradnika i to sigurno ne predstavlja licemerje. Što se tiče izbora emeritusa, Senat ima kalendar sednica, pravilnik o izboru profesora emeritusa i tim pravilnikom je predviđeno na kojoj sednici Senata se biraju emeritusi. Ne vidim ništa sporno", smatra Roglić.

Za Arsić Arsenijevićevu, ipak, trenutno stanje na fakultetima i univerzitetima je odraz, kako kaže, politike dvostrukih standarda.

Manevarski prostor

Na pitanje koji je manevarski prostor dekana i predstavnika fakulteta u konkretnoj situaciji, profesor Roglić ukazuje na to da je on sužen, ali da se razgovori sa studentima u blokadi nastavljaju.

Sa druge strane, sagovornica sa Medicinskog fakulteta tvrdi da su studenti najpre pokrenuli veliku analizu društvenog stanja, ukazujući na njegove anomalije, kao i da su zaključno sa 15. martom, kada je u prestonici Srbije održan veliki studentski i građanski protestni skup, donosili pozitivne odluke.

"Sve ono što su pozitivno uradili, čini mi se, postalo je kontraproduktivno. Imamo društvo blokada, to nije pozitivan termin. Nisam sasvim sigurna koliko će ono što je bilo pozitivno biti valorizovano i na tim futurističkim izborima. Da li će fakulteti odblokirati tek onda kada se završe izbori? Može da se dogodi da univerzitet sam sebe zatvori. Dobro je da se studenti bave politikom, ali da oslobode univerzitete", zaključuje Arsić Arsenijevićeva.

(Telegraf.rs/RTS)