Kakav prizor u podnožju Zlatibora! Zanemeli i meštani i prolaznici: "Na pamtim da sam nekad ovo video"

Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Borivoje Ilić

U selu Šljivovica, na obroncima Zlatibora, zabeleženo je jato roda u polju, pa je nesvakidašnji prizor očarao sve koji su naišli. Ovaj prizor fotografisao je naš čitalac, a na video snimcima koje nam je poslao vidi se da su ove veličanstvene ptice zauzele čitavo polje, hodajući polako kroz travu i povremeno uzlećući u jatu.

Meštani kažu da ovakav prizor nije čest, iako se rode ponekad viđaju u ovom kraju.

- Ovoliko roda na jednom mestu ne pamtim da sam nekad video. Došle su iznenada, kao da su izabrale baš naše polje za predah. Lepo ih je videti - kaže meštanin Šljivovice.

Roda je ptica selica i u Srbiju stiže u proleće, često se nastanjujući u seoskim krajevima bogatim vodom i otvorenim površinama pogodnim za ishranu.

Njihovo prisustvo često se povezuje s plodnošću i dobrom srećom, a u mnogim narodnim verovanjima smatraju se simbolom porodične sloge.

(Telegraf.rs)