Otkrivamo preti li i Srbiji potop iz Bugarske i Rumunije: Kiša već danima ne prestaje, na planinama veje sneg

Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Shutterstock

Već danima snažan oblačni sistem kruži nad istokom i jugoistokom Balkana i donosi veoma obilne padavine Rumuniji i Bugarskoj. Prethodno su tokom vikenda obilne padavine pogodile i Makedoniju, a grmljavinske oluje centralnu i istočnu Grčku.

Foto: sat24/zoomearrth/meteociel
Foto: sat24/zoomearrth/meteociel
Foto: zoomEarth

Ono što je intersatno, ciklon, koji je doneo ovo nevreme, povukao je vrelu vazdušn masu do juga Grčke, uz temperature iznad 30 stepeni, a na Kritu je izmereno čak 37 stepeni, da bi potom usledio prodor hladnog fronta i osveženje.

Foto: zoomEarth
Foto: zoomEarth
Foto: meteociel

Još vrelije je na jugu Turske i na Kipru, uz temperature i do 40 stepeni.

Foto: meteociel

Početkom ove sedmice obilne padavine nastavile su da natapaju Rumuniju i Bugarsku. U mnogim predelima već je palo 50 do 100 litara kiše po kvadratnom metru, što su količine i za mesec dana. Lokalno je palo i mnogo više, na pojedinim lokacijama i više od 250 litara kiše, uz lokalne poplave i bujice.

Foto: sat24.com

Došlo je i do zahlađenja, uz pravo jesenje vreme i temperature oko 10-15 stepeni.

Foto:

Kiša i obilni pljuskovi praćeni su i jakim severnim vetrovima. Nevreme nije zaobišlo ni Bukurešt ni Sofiju. Na području Bukurešta palo je skoro 100 litara kiše po kvadratnom metru.

Potop i olujni vetar zahvatili su i crnomorsku obalu Rumunije i Bugarske.

Istovremeno, na najvišim vrhovima Bugarske i Rumunije iznad 1700 metara nadmorske visine veje i sneg, a palo je i više od 20cm snega. Najviše snega palo je na vrhovima jugozapadne Bugsrske Ii iznad Sofije, kao i na centralnom delu Karpata.

Obilne padavine u Rumuniji i na severu Bugarske  nastaviće se i do kraja dana, uz dodatnih 50 litara kiše, dok će na najvišim planinama pasti još 10-20 cm snega.

Do kraja dana padavine će i dalje kružiti nad istokom i jugoistokom Balkana sa tedencijom premeštanja ka severu i istoku, tako da će se talas obilne i jake kiše iz Rumunije i sa Crnog mora proširiti na Moldaviju i jug i zapad Ukrajine, kao i na zapad Turske.

Foto: zoomEarth

Temperature na planinama iznad 2000 metara pale su i na -5 stepeni.

Inače, tokom vikenda, periferni deo ovog snažnog oblačnog sistema zahvatio je jug i jugoistok Srbije, pri čemu je palo od 10 do 30 litara kiše, u planinskim predelima prema granici sa Bugarskom i do 50 litara. Na planinama iznad 1700 metara nadmorske visine padao je i sneg, pa su pahulje provejavale na Besnoj Kobili i na najvišim vrhovima Stare planine, dok je sneg padao i na planinama Kosove i Metohije, poput Prokletija, Šar planine i drugih planinama iznad 2000 metara, gde većima više od 20 cm starog snežnog pokrivača.

Foto: sat24/zoomearrth/meteociel

Foto: sat24/zoomearrth/meteociel

Foto: sat24/zoomearrth/meteociel
Foto: zoomEarth

Temperatura u nižim predelima bila je prava jesenja, oko 10 stepeni, a na Kopaoniku se spustila na 0°C.

Dobra vest je da je jutros periferni deo snažnog oblačnog sistema sa padavinama sa istoka Balkana napustio područje istočne i jugoistočne Srbije, gde je još tokom jutra padala kiša.

Foto: zoomEarth
Foto: zoomEAARTH

Dakle, obilne padavine i potop iz Bugarske i Rumunije, odnosno sa istoka Balkana ne prete više Srbiji, a očekuje se i njegovo slabljenje nad istokom Balkana.

Foto: zoomEarth

Nakon vedrog jutra i dela prepodneva, Srbiju je sa severozapada zahvatila oblačnost, koja do kraja dana i večeri može doneti ponegde kišu severnim i zapadnim, a tokom noći i centralnim predelima Srbije.

Trenutne temperature kreću se od 16 do 22°C, na severozapadu Bačke je 24°C koliko se meri u Somboru. Beograd meri 21, Zlatibor i Sjenica 12, a Kopaonik 8°C.

Foto: meteociel/zoomEarth

I dalje je vetrovito, uz jak severozapadni vetar, koji će širom Srbije duvati i narednih dana.

U Srbiji narednih dana promenljivo oblačno, ponegde sa pljuskovima i grmljavinom, naročito u centralnim i severoistočnim predelima Srbije. U četvrtak se očekuje jače naoblačenje sa kišom i pljuskovima sa grmljavinom. Hladni front doneće zahlađenje, pa će u petak biti hladnije.

Dakle, i sam kraj maja proći će u znaku prohladnog i promenljiovg vremena.

Najhladnije ove sedmice biće u petak, maksimalna temperatura biće u mnogim predelima i ispod 20 stepeni.

Početkom juna očekuje se stabilizacija vremena i osetnije otopljenje.

To će biti uvod u vreme nalik letnjem koje nas očekuje sledeće sedmice.

Prema trenutnim prognozama, nakon 2. juna očekuju se temperature iznad 25 stepeni, a maksimalna temperatura biće oko 4-5. juna oko 30 stepeni.

(Telegraf.rs)