Građani koji su danas peške krenuli iz Novog Sada stigli u Sremske Karlovce

Đ. Đ.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Građani koji su danas peške krenuli iz Novog Sada stigli su oko 17.30 u Sremske Karlovce, gde će prisustvovati obeležavanju Dana sećanja za sve stradale i prognane u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja".

Veliki broj građana stigao je u Sremske Karlovce noseći zastave Srbije, a na čelu kolone je bio transparent "Oluja je genocid".

Srbija i Republika Srpska večeras će u Sremskim Karlovcima zvanično obeležiti Dan sećanja na sve stradale i prognane u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja", a obeležavanju će prisustvovati predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Foto: Tanjug/Miloš Milivojević

Parastos stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, najavljeno je ranije iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije.

Hrvatski napad na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu i proterivanje srpskog stanovništva sa prostora koji su Srbi nastanjivali vekovima počeo je u zoru 4. avgusta 1995. godine.

Prema podacima Dokumentaciono informacionog centra "Veritas", u "Oluji" je proterano više od 220.000 Srba, a više od 1.900 ih je ubijeno, pri čemu su počinjeni brojni zločini.

Bio je to najveći egzodus civila u Evropi posle Drugog svetskog rata.

(Telegraf.rs/Tanjug)