Boli li vas glava? Ovo su najnovije brojke sa sajta RHMZ! Širom Srbije LETNJE TEMPERATURE

M. L.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Građani Srbije danas uživaju u pravom "letnjem danu" usred duboke jeseni, čime je nastavljen neobičan temperaturni rolerkoster ovog oktobra. Živa na termometru se u mnogim gradovima popela do neverovatnih 25, pa čak i 26 stepeni Celzijusa, čime je ovaj četvrtak zvanično proglašen najtoplijim danom u mesecu.

Ovakve temperature su karakteristične za kasno leto ili "Miholjsko leto" u prvoj polovini oktobra, ali su neuobičajene za sam kraj treće dekade.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), temperature oko 14 časova dostigle su maksimum od 25°C u Beogradu i još šest gradova Srbije, dok je na zapadu zemlje (npr. u Podrinju) lokalno izmereno i do 26°C.

Ovaj temperaturni skok je posledica priticanja veoma toplog vazduha sa Mediterana, praćenog jakim južnim i jugoistočnim vetrom (košavom), koji je u pojedinim krajevima, posebno na jugu Banata, imao i olujne udare.

Ipak, sunčanoj idili je odzvonilo. Meteorolozi upozoravaju da će uživanje u majicama kratkih rukava biti kratkog veka.

Već krajem dana i tokom večeri očekuje se nagla promena vremena.

(Telegraf.rs)