Da usluge budu iste za sve – JUM po meri
Reforma javne uprave uz podršku EU
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović najavila je da će naredna godina biti ključna za širenje mreže jedinstvenih upravnih mesta (JUM) širom Srbije. Trenutno ih postoji 90, a cilj je da do kraja 2026. JUM bude otvoren u 80 do 90 odsto lokalnih samouprava.
- Jedinstvena upravna mesta jesu u vrhu agende Ministarstva za 2026. godinu. Sigurna sam da ćemo taj broj značajno povećati, jer želimo da građani u svakoj opštini imaju identične usluge, bez obzira da li žive u Velikom Gradištu, Babušnici ili Novom Sadu - rekla je Paunović.
Jedan šalter – više prava
JUM funkcioniše po principu "sve na jednom mestu". Građanin podnosi zahtev, a organi međusobno razmenjuju dokumentaciju – umesto da to, kao ranije, čine sami građani. Time se štedi vreme i novac, a uprava postaje proaktivna – pored tražene usluge, građanin dobija informaciju o povezanim pravima koja može da ostvari.
Primer iz Velikog Gradišta
Jedinstvena upravna mesta postaju nova slika javne uprave u Srbiji – uprava koja štedi vreme, novac i živce, a građanima pruža sigurnost da su njihova prava dostupna na jednom mestu.
Načelnica opštinske uprave Sanja Stojadinović navodi da je uvođenje JUM-a u toj opštini trajalo osam meseci – adaptiran je prostor, nabavljena IT oprema i obučeni službenici.
- Građani više ne idu od vrata do vrata. Dolaze na jedno mesto, razgovaraju sa jednim službenikom i dobijaju sve informacije - kaže ona.
Povezani su opštinska uprava, Centar za socijalni rad i Javno-komunalno preduzeće, pa se više postupaka pokreće na jednom šalteru.
- Stranka štedi vreme i novac jer ne mora da ide od jednog organa do drugog da prikuplja dokumentaciju - dodaje Stojadinović.
- Dođite i iskoristite mogućnost koju JUM pruža – na jednom mestu dobijate sve informacije, službenici umesto vas prikupljaju dokumentaciju, a postupci se završavaju brzo i besplatno - poručila je Stojadinović.
Ovakve vrste usluga još nisu standardizovane i razlikuju se od opštine do opštine, grada do grada. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave to vidi kao jedan od svojih najvažnijih zadataka.
Mobilni JUM – uprava na terenu
Poseban akcenat stavlja se na mobilna jedinstvena upravna mesta, koja će omogućiti da usluge stignu i do najudaljenijih sela i najstarijeg stanovništva.
- Važno je da država dođe do građanina, a ne obrnuto - poručila je Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave.
Podrška EU
Da bi jedinstvena upravna mesta zaista ispunila svoju svrhu, potrebno je jasno definisati nadležnosti organa, obezbediti savremenu IT opremu i obučiti službenike da građanima pruže tačne i sveobuhvatne informacije o pravima koja mogu da ostvare. Ključni element je standardizacija usluga, koja garantuje da svaki JUM, bez obzira na to da li se nalazi u maloj opštini ili velikom gradu, pruža isti nivo usluge. Podršku u tom segmentu daje i Evropska unija, koja godinama unazad kontinuirano pruža podršku reformi javne uprave.
(Telegraf.rs/PR)