Programeri u Srbiji zarađuju 4 puta više od zaposlenih u uslužnim delatnostima: Ovo je statistika o platama

N. S.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

Raspon plata među pojedinim delatnostima u Srbiji je veliki, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima su majske neto zarade najplaćenijih, a to su programeri, bile četiri puta veće od plata zaposlenih u ličnim uslužnim delatnostima.

Naime, prosečna plata programera iznosila je 295.418 dinara, a radnika u delatnostima koje statistika vodi kao ostale lične uslužne delatnosti 69.199 dinara.

Tek malo više primili su zaposleni u delatnosti pripremanja i posluživanja hrane i pića, u proseku po 70.138 dinara, i popravci računara i predmeta za ličnu i upotrebu u domaćinstvu, po 73.286 dinara.

Manje od republičkog proseka, koji je za maj iznosio 118.398 dinara, primili su, između ostalih, i zaposleni u poljoprivredi - po 93.657 dinara, zatim u građevinarstvu, po 102.382 dinara, kao i u trgovini gde je zabeležen prosek od 99.664.

Na nivou cele prerađivačke industrije, koja i zapošljava najveći broj radnika, prosečna plata je iznosila 108.118 dinara, s tim što je raspon plata u različitim proizvodnjama bio veliki i kretao se od 74.245 dinara u proizvodnji drveta, osim nameštaja, do 199.919 dinara, koliko su ostvarili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte.

Samo oko 3.000 dinara manje od naftaša primili su radnici u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata.

Prosekom većim od 200.000 dinara, osim programera, mogli su se pohvaliti i zaposleni u vazdušnom saobraćaju, koji su za maj u proseku primili po 265.257 dinara, kao i u naučnom istraživanju i razvoju gde je zabeležen prosek od 220.046 dinara.

(Telegraf.rs/Tanjug)