Šta je Pojas Gaze?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Na severu i istoku graniči se sa Izraelom, na zapadu mu je Sredozemno more, a na jugu Egipat

Foto: Tanjug/AP

Pojas Gaze, poprište novog rata sa Izraelom, palestinska je enklava u rukama islamističkog pokreta Hamasa koja se decenijama teško nosi sa nasiljem i siromaštvom.

Na severu i istoku graniči se sa Izraelom, na zapadu mu je Sredozemno more, a na jugu Egipat.

To je skučena teritorija od 360 kvadratnih kilometara, 41 kilometar dug i širok od šest do 12 kilometara.

U Pojasu Gaze živi dva miliona Palestinaca, odnosno oko 6.000 stanovnika po kvadratnom kilometru, što predstavlja jednu o teritorija sa najvećom gustinom naseljenosti na svetu.

Zahvaljujući nalazištu Tell es-Sakan, otkrivenom 1998. godine, arheolozi su potvrdili da je utvrđeni kanaanski grad bio kontinuirano naseljen od 3200 do 2000 pre nove ere u sadašnjem Pojasu Gaze.

Nakon toga, Gaza je bila pod asirskom, vavilonskom, rimskom, arapskom i hrišćanskom dominacijom.

U 20. veku Gaza je došla pod egipatsku upravu 1948. godine, ubrzo nakon proglašenja Države Izrael, piše Jutarnji. Teritoriju je zatim okupirao Izrael nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine.

Izrael se 12. septembra 2005. jednostrano povukao iz Pojasa Gaze, gde dve godine kasnije na vlast dolazi Hamas, islamistički pokret koji Izrael i mnoge zapadne zemlje smatraju terorističkom organizacijom.

U junu 2006. Izrael je uveo kopnenu, vazdušnu i pomorsku blokadu enklave nakon otmice izraelskog vojnika koji je oslobođen 2011. godine.

Jevrejska država je pojačala blokadu u junu 2007. kada je Hamas iz Gaze proterao palestinsku vlast Mahmuda Abasa.

Jedini izlaz iz Gaze koji nije pod izraelskom kontrolom je granični prelaz Rafah s Egiptom.

Lišen prirodnih resursa, Pojas Gaze pati od hronične nestašice vode i goriva. Nezaposlenost pogađa polovinu stanovništva.

(Telegraf.rs)