Ulice pune ferarija, kokain skuplji od platine: U ovom gradu EU cveta narko-biznis, pomaže i policija

M. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Shutterstock

Na prolećnom suncu, natovareni teretni brodovi, stoje usidreni duž reke Elbe u luci u Hamburgu. Dizalice polako istovaruju metalne kontejnere u kojima se transportuje sve od hrane do elektronskih uređaja.

Međutim, često se ovi kontejneri koriste i za šverc droge, uglavnom kokaina...

Između 2018. i 2023. godine, zaplene kokaina u ovoj luci porasle su za 750 odsto, što Nemačku čini još jednim važnim evropskim čvorištem. Šverc droge ne samo da pojačava zavisnost među ljudima, već podstiče rast korupcije u zemlji.

"Svesni smo da se povećavaju podmićivanja i pritisak na policajce. nudi im se novac u zamenu za informacije. uskoro će početi suđenje i jednom tužiocu zbog sumnje da je dilerima odavao informacije", kaže Danijel Brombaher, šef evropskog biroa u Globalnoj inicijativi za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala.

Policija je 2021. godine zaplenila najveću količinu kokaina u ovoj evropskoj luci. Tom prilikom zaplenjeno je 16 tona čistog kokaina, koji je bio sakriven među konzervama sa farbom za zidove koji su iz Paragvaja poslati u Hamburg.

Glavni javni tužilac se prošle nedelje našao na sudu zbog sumnje da je bio na platnom spisku bande koja je navodno organizovala transport ovog kokaina u nemačku luku.

Tužilac Jašar G. optužen je da je članovima bande odavao informacije iz istrage i da je upozoravao osumnjičene da bi mogli da budu uhapšeni. Navodno je za to dobijao oko 5.000 evra mesečno. Uhapšen je u oktobru prošle godine, nakon što je policija uspela da dešifruje poruke.

Nakon što je policija izvršila raciju, glavni osumnjičeni su pobegli u Dubai. Jašar je osumnjičen da je i drugim bandama otkrivao informacije, iako on sve vreme negira krivicu, piše Guardian.

Policija sve više uemšana u šverc kokaina

Proizvodnja kokaina u Kolumbiji i njegova potrošnja u zapadnoj Evropi poslednjih godina dostižu rekordne visine. Takođe, raste i količina novca koji zarađuju evropske mreže organizovanog kriminala distribucijom proizvoda koji je po težini vredniji od platine. Kilogram kokaina vredi 2.000 dolara u Kolumbiji, ali kada se jednom nađe u Evropi, njegova vrednost raste na prosečnih 40.000 dolara.

Profit se ne troši samo na luksuzne automobile i vile, već se koristi i da bi se olakšao put za sledeću pošiljku. Evropske zemlje koje su najviše na udaru su Holandija, Belgija, Švedska i Nemačka.

Hamburg, treća najveća luka u Evropskoj uniji, jedna je od luka koje najčešće ciljaju bande krijumčara droge, pokazuju podaci Evropola. Insajderi poznati kao "hafeninnentäter" (među kojima su i radnici zaposleni u luci i brodogradilištu, obezbeđenje i vozači kamiona) prevoze drogu neprimećeno.

Dva radnika luke u Hamburgu su ranije ovog meseca uhapšena jer su pomogli u transportu 480 kilograma kokaina iz Ekvadora.

Policija je pokrenula kampanju kako bi pomogla lučkim radnicima da se odbrane od bandi krijumčara droge koje pokušavaju da ih regrutuju ili iznude novac, ali se obezbeđenje luke u Hamburgu osećaju toliko ugroženo da su prošle godine zahtevali da im se obezbede automatske puške.

U jednom incidentu, belgijska policija je dojavila hamburškoj lučkoj policiji da naoružana francuska banda krijumčara droge planira raciju kako bi povratila zaplenjeni kokain.

Profit od kokaina se u međuvremenu preliva na ulice Hamburga. "Karl", bivši izbacivač u crvenoj četvrti grada, rekao je da je novac od kokaina postao sve vidljiviji u poslednjih pet godina.

"Svakog vikenda vidite sve više mladića u Ferarijima, Lamborginijima i terencima od 150.000 evra. To nije novac zarađen od prostitucije, prevara ili kanabisa. To je novac od kokaina", rekao je Karl.

Niz slučajeva u Nemačkoj takođe je istakao navodnu korupciju u policijskim redovima. Policajac u jugozapadnoj državi Baden-Virtemberg uhapšen je ranije ovog meseca zbog sumnje da je na platnom spisku italijanske mafije Ndrangete, drugi visoko rangirani policajac u Hanoveru osumnjičen je za primanje mita i uhapšen je u januaru, a oficir iz odeljenja za drogu uhapšen je u blizini Frankfurta u novembru zbog optužbi za pomaganje dilerima droge.

"Trgovina kokainom, kojoj smo svedočili u Nemačkoj i EU u poslednjoj deceniji dovela je do neviđenog priliva gotovine u organizovani kriminal. Organizovane kriminalne grupe nikada nisu imale toliko rizičnog kapitala na raspolaganju, a takođe nikada ranije ni tako snažan podsticaj da ulažu u podmićivanje kako bi osigurale da posao nastavi da se kreće", rekao je Brombaher.

(Telegraf.rs)