"Nemci su previše mentalno slabi za rat": Bivši predsednik Gauk upozorava
Joakim Gauk (85), koji je bio predsednik Nemačke od 2012. do 2017. goine, izjavio je da bi njegova zemlja trebalo da izgradi uporedo sa vojnom snagom.
Joakim Gauk je istakao da je zabrinut zbog toga što plan nemačke da bude najveća vojna sila u Evropi može da bude postignut samo uz otpornost, kao i sa velikim povećanjem proizvodnje naoružanja, preneo je britanski The Telegraph.
"Ono što me zabrinjava nije samo vojna slabost već i mentalna, za koju nismo pripremljeni, ne mislim tehnički već po pitanju emocija, morala i politike. Potrebna nam je nova ozbiljnost", rekao je Gauk u intervjuu sa Filipom Sandmanom, nemačkim novinarom iz Vašingtona.
Gauk koji je bivši sveštenik i koji se protivio komunistočkoj vlasti u Istočnoj Nemačkoj, istakao je da Nemačka i evropske zemlje takođe moraju da usvoje čvršći stav prema Vladimiru Putinu, predsedniku Rusije, ili da rizikuju da padnu u "pokornost".
"Neće biti mira ako Rusija dobije ono što traži silom. Tada ne govorimo o miru već o pokornosti", rekao je Gauk govoreći o mirovnim planovima američkog predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu.
Bivši predsednik Nemačke se oglasio u javnosti nakon što Fridrih Merc, budući kancelar, želi da obnovi Berlinu kao vodeću vojnu silu u Evropi sa velikim investicijama u Bundesver.
Mercova Hrišćansko demokratska unija (CDU) nagovestila je da želi da ponovo uvede obavezno služenje vojnog roka, koje je ukinuto 2011. godine jer je bilo nepopularno i više se nije smatralo neophodnim.
Bundesver (nemačke oružane snage) decenijama pate od hroničnog nedostatka ulaganja, a vojnici su tokom NATO vežbi koristili metle umesto automatskih pušaka.
Frridrih Merc sada pokušava da hitno preokrene taj trend, i najavio je fond za infrastrukturu od 500 milijardi evra koji bi služio za popravku urušene mreže nemačkih puteva, železnica i mostova.
"The Telegraph" je prošle nedelje otkrio da su nemački rezervni oficiri posebno zabrinuti zbog stanja mostova, koji bi morali da omoguće brz transport savezničkih tenkova do istočne NATO granice u slučaju rata s Rusijom.
"Stanje mnogih mostova u Nemačkoj je zapravo zabrinjavajuće. Svaki treći most je oronuo", rekao je rezervni pukovnik Patrik Zensburg, predsednik Udruženja rezervista Bundesvera.
"Moja glavna briga je to što, ako je nosivost mostova nepoznata, tenkovi ili druga teška vojna oprema neće imati adekvatne izlazne puteve u vanrednoj situaciji, što bi onemogućilo brzu raspodelu snaga".
U međuvremenu je Manfred Veber, političar sa sedištem u Briselu, izjavio da Evropa mora da 'razmišlja i deluje u većim razmerama' kada je reč o odbrambenoj strategiji bloka.
Veber, predsednik EPP saveza (Evropske narodne partije) u Evropskom parlamentu, rekao je da bi se to moglo postići stvaranjem "odbrambene unije", koja bi objedinila troškove država članica EU za bezbednost. Ideja o evropskoj odbrambenoj uniji prvi put je predložena u Briselu 2017. godine.
(Telegraf.rs)