Političari AfD-a izbačeni iz delegacije koja putuje u Zagreb i Beograd

M. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Tanjug/AP

Ministar za evropska pitanja nemačke savezne pokrajine Hesen, Manfred Penc, izbacio je predstavnike Alternative za Nemačku (AfD) iz delegacije koja ga prati tokom petodnevnog putovanja u Zagreb i Beograd, nakon što je ova partija u petak zvanično klasifikovana kao ekstremno desničarska, javlja Bild.

"Nakon što je AfD proglašen ekstremno desničarskom organizacijom, odlučio sam da predstavnike te partije ne vodim sa sobom na međunarodna putovanja — pa ni na ovo u Zagreb i Beograd", rekao je Penc za Bild.

Penc, član Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i ministar za pitanja Evropske unije u vladi Hesena, izbacio je iz delegacije predstavnike poslaničke grupe AfD-a u hesenskom parlamentu, koji je trebalo da budu deo putovanja koje počinje u ponedeljak uveče posetom Zagrebu, a nastavlja se u partnerskoj regiji Vojvodini i potom u Beogradu.

U delegaciji su prvobitno trebalo da budu zastupljeni predstavnici svih stranaka u parlamentu u Vizbadenu, uključujući i najveću opozicionu stranku — AfD.

Penc je najavio da predstavnici AfD-a ni ubuduće neće učestvovati u međunarodnim delegacijama.

"Posebno ako uzmemo u obzir nemačku istoriju, ne možemo od naših partnera u Poljskoj, Francuskoj, Italiji ili Izraelu očekivati da razumeju zašto bi trebalo da sede za istim stolom, rukuju se i fotografišu s predstavnicima stranke koja je dokazano ekstremno desničarska", rekao je Penc.

On je dodao i da je prisustvo AfD-a u delegaciji prilikom međunarodnih poseta kontraproduktivno kada je reč o privlačnosti Hesena i Nemačke kao destinacije za strane investitore.

Tako je ponovio stav mnogih predstavnika privrede koji strahuju da bi uspeh AfD-a mogao da odbije strane investitore od ulaganja u regione u kojima ova stranka uživa veliku podršku, poput istočne Nemačke.

Reakcije iz AfD-a

Povodom isključenja iz delegacije oglasila se i poslanica u parlamentu Hesena, Ana Ngujen, istakavši u saopštenju da "isključenje predstavnika AfD-a u poslednjem trenutku predstavlja tužan signal o stanju političkog dijaloga u Hesenu".

"Spoljna politika trebalo bi da se vodi iznad stranačkih razlika — naročito kada je reč o predstavljanju Hesena u inostranstvu", izjavila je Ngujen i dodala da je uskraćivanje putovanja zbog stranačke pripadnosti "doživela ne samo kao lično razočaranje, već i kao politički pogrešan potez".

Povodom odluke oglasio se i portparol AfD-a za evropsku politiku u hesenskom parlamentu, Kristijan Rode, rekavši da je "isključenje iz delegacije težak udarac političkoj kulturi u Nemačkoj i da nanosi dugoročnu štetu nemačkoj demokratiji". On je dodao da je "AfD prema aktuelnim anketama najjača politička snaga u Nemačkoj i kao takva predstavlja značajan deo nemačkog stanovništva".

"Isključenje, uz ovako providno obrazloženje, dan pre polaska, jasan je pokazatelj nepoštovanja naših opozicionih prava. Nemačka u međunarodnim okvirima često naglašava važnost zaštite demokratske opozicije i njenih prava, ali u sopstvenoj zemlji gazi prava najveće opozicione stranke", zaključio je Rode.

(Telegraf.rs)