Britanija se u tajnosti priprema za ruski napad: Ažuriraju se planovi za vanrednu situaciju
Zvaničnici u Velikoj Britaniji su dobili nalog da ažuriraju 20 godina stare planove za vanredne situacije koji bi zemlju stavili u ratno stanje, nakon pretnji napadom od strane Kremlja.
Poverljivi dosije definisaće kako bi vlada u Londonu reagovala na objavu rata, uključujući skloništa za zaštitu članova kabineta i kraljevske porodice, javna obraćanja putem medija i akumulaciju osnovnih resursa, prenosi The Telegraph.
Ministri strahuju da bi Velika Britanija, pored toga što bi bila nadjačana od strane Rusije i njenih saveznika na bojnom polju, bila i nepripremljena i slabo branjena na sopstvenom tlu.
Zvaničnici Kremlja su više puta direktno pretili Velikoj Britaniji zbog njene podrške Ukrajini, koja bi uskoro mogla da uključi i prisustvo britanskih trupa na terenu.
Stručnjaci su upozorili da je zemlja ranjiva na napade na ključnu nacionalnu infrastrukturu, uključujući gasne terminale, podvodne kablove, nuklearne elektrane i glavne saobraćajne čvorove.
Ažurirana verzija poverljivog plana "odbrane domovine" predstaviće strategiju za dane neposredno nakon napada neprijateljske strane na teritoriju Ujedinjenog Kraljevstva.
Plan će uključivati scenarije u kojima Britanija bude pogođena konvencionalnim projektilima, nuklearnim bojevim glavama ili sajber napadima, pretnjama koje su bile ograničene kada je plan poslednji put ozbiljno ažuriran pre 2005.
Ovaj dokument, koji priprema Direktorat za otpornost pri Kabinetu premijera, daće uputstva premijeru i kabinetu kako da vode ratnu vladu i kada treba da potraže sklonište u bunkeru u Dauning stritu ili van Londona.
Strategije za železničku i putnu mrežu, sudove, poštanski sistem i telefonske linije takođe će biti razmotrene. Malo je verovatno da će dokument biti objavljen javnosti u narednim decenijama ako bude ikada.
Kabinet premijera Ser Kira Starmera već je izradio model situacije u kojoj neprijateljska država istovremeno lansira projektile i sajber napade na nacionalnu infrastrukturu.
Procena rizika, objavljena u januaru, zaključila je da bi uspešan napad "verovatno doveo do civilnih žrtava, kao i žrtava među pripadnicima službi hitne pomoći", izazvao ozbiljnu ekonomsku štetu i poremetio osnovne usluge.
Zvaničnici iz sektora odbrane pozvali su da Britanija razvije sopstvenu verziju izraelske "Gvozdenog kupole" kako bi se zaštitila od raketnih napada.
Velika opasnost od hipersoničnih raketa
Prošlog meseca, visoki zvaničnik Kraljevskog vazduhoplovstva (RAF) otkrio je da bi, da se prvi dan rata u Ukrajini odigrao u Velikoj Britaniji, ruske rakete probile britansku odbranu i uništile ključnu infrastrukturu.
Rusija, Kina i Iran tvrde da su razvili hipersonične rakete koje mogu da putuju brzinom do deset puta većom od brzine zvuka i da lakše zaobiđu odbrambene sisteme nego konvencionalne balističke rakete.
Britanski zvaničnici posebno su zabrinuti zbog gasnih terminala i pet aktivnih nuklearnih elektrana u zemlji, koje bi, ukoliko bi bile pogođene, mogle da oslobode radioaktivni materijal širom zemlje i izazovu "ozbiljne, dugotrajne bezbednosne, zdravstvene, ekološke i ekonomske posledice", prema jednoj proceni iz Vajthola.
Vlada je takođe napravila modele koji procenjuju verovatnoću i posledice nuklearnog raketnog napada na UK, ali zvanični zaključci te analize ostaju poverljivi.
Novi plan za vanredne situacije, po prvi put, obuhvataće i sajber ratovanje za koje šefovi obaveštajnih službi kažu da je sada jedna od najopasnijih pretnji s kojom se Velika Britanija suočava.
Hakeri koje sponzorišu države imaju kapacitet da ugase saobraćajne mreže, izazovu nestanke struje i privremeno zatvore vladine službe.
Ken Mekalum, direktor MI5, izjavio je u oktobru da se broj državnih pretnji koje agencija istražuje povećao za 48% u roku od jedne godine i da je Rusija pojačala svoje sajber napade zbog rata u Ukrajini.
Rusko zveckanje oružjem prema Velikoj Britaniji nastavlja se uprkos planu Donalda Trampa za mirovni sporazum u Ukrajini. Prošlog meseca, britanski ministri su prvi put zvanično označili Rusiju kao pretnju nacionalnoj bezbednosti.
Ratna knjiga, tajani dosije iz Hladnog rata
Plan je modelovan prema "Ratnoj knjizi", tajnom dosijeu iz perioda Hladnog rata koji je sadržao instrukcije o tome kako vlada treba da reaguje u slučaju nuklearnog napada, a koji je kasnije objavljen u Nacionalnom arhivu.
"Ratna knjiga" je uključivala planove evakuacije premijera i ključnih članova kabineta, koji bi bili premešteni u bunker u Kotvoldsu ukoliko bi London bio bombardovan. Kraljica Elizabeta II bi bila evakuisana na kraljevsku jahtu.
Po istom planu, Britanija bi bila podeljena na 12 zona, od kojih bi svaku upravljali ministri, visoki vojni oficiri, glavni policijski načelnici i sudije sa posebnim ovlašćenjima. U nekim scenarijima, hrana i građevinski materijal bi bili akumulirani i racionalno raspoređivani.
BBC bi bio zadužen da emituje javna obaveštenja o tome kako se zaštititi od raketa, a najvažnija umetnička dela u zemlji bila bi izmeštena iz Londona u Škotsku radi bezbednosti.
Planiranje se odvija dok se ministri pripremaju da objave Strateški odbrambeni pregled Laburističke partije, koji će ispitati stanje Oružanih snaga.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da će pregled uključivati i "opcije za jačanje bezbednosti na domaćem terenu", što može uključiti razvoj snažnije protivraketne odbrane. Takođe će se razmatrati spremnost Oružanih snaga za rat nakon decenija smanjenja broja vojnika.
Premijer Starmer je izjavio da će Ujedinjeno Kraljevstvo od 2027. godine trošiti 2,5 odsto BDP na odbranu, ali ministri i vojni lideri još nisu postigli dogovor o tome kako bi taj novac trebalo da se raspodeli.
(Telegraf.rs)