Misterija izgubljene nemačke devojke: Jezivi snimak krvave i izubijane žene nastao nakon predaje nacista

A. M.
Vreme čitanja: oko 5 min.
Foto: National Archives, Records Adnistration

Godinama, otkako se snimak pojavio u TV dokumentarcima i na internetu, identitet i sudbina takozvane "izgubljene nemačke devojke" privlačio je pažnju.

Obučena u neupadljivu uniformu, sa natečenim licem koje aludira da je brutalno pretučena, vidi se kako hoda u oslobođenoj Čehoslovačkoj. Datum je 7. maj 1945. godine, na dan kada se nacistička Nemačka predala saveznicima nakon samoubistva Adolfa Hitlera u bunkeru u Berlinu.

Dok su zarobljene nemačke trupe bežale u suprotnom smeru od ruskih vojnika, američka vojska je bila prisutna da posmatra haos.

Snimak u kojem je prikazana žena snimio je kapetan američke vojske Oren V. Haglund na putu prema Pilsenu, oko 80 kilometara od Praga.

"Izgubljena nemačka devojke" - LGG kako je postala poznata - inspirisala je umetnička dela, pesme, gitarske kompozicije i čitav blog posvećen njenom pronalaženju.

Ali čak i sada, skoro 20 godina nakon prvog pokušaja internetskih detektiva da je pronađu, identitet i sudbina ove žene ostaje misterija.

Neki tvrde da je bila onakva kakvu je opisao kapetan Haglund u originalnim kratkim karticama sa snimka - "SS devojka". Drugi kažu da je bila nevina žrtva talasa masovnog silovanja koje su ruske trupe u nadiranju nanele stotinama hiljada žena. Ali nijedan definitivan dokaz o tome šta joj se dogodilo ili ko je ona, nije se pojavio.

Kapetan Haglundov snimak - čijih se 25 minuta snimka može naći na veb stranici Memorijalnog muzeja holokausta Sjedinjenih Država - počinje prikazivanjem zarobljenih Nemaca, uključujući i tinejdžere, kako se motaju okolo dok ih čuvaju američki vojnici. Jedni jedu, drugi sede na travi u ruralnom području. Kasnije, snimak prikazuje meštane kako navijaju i mašu belim maramicama. Zatim se vidi još nemačkih vojnika koji marširaju pod stražom.

Ali snimak zatim dobija mračan obrt, sa scenama mrtvih i teško ranjenih Nemaca razbacanih okolo.

Šta im se tačno dogodilo ostaje nejasno, ali scene smrti i teških povreda nisu razlog zašto je snimak kapetana Haglund osvojio internet. Posle samo 17 minuta klipa, kamera se okreće ka ženi koja je poznata kao "izgubljena nemačka devojke". Ona zabacuje zamršenu kosu na stranu, otkrivajući otečene modrice oko oka.

Poznato je da je bila sa nemačkim trupama u bekstvu. Ali njena neupadljiva uniforma ne daje nikakvu naznaku kakvu je ulogu, ako je uopšte ikakvu, imala u vojsci. Ne postoje ni dokazi njenog opisivanja kapetana Haglunda kao "SS devojka". Možda je bila bolničarka, ili pomoćnica, ili nešto sasvim treće.

Nakon još nekoliko sekundi snimanja, misteriozna žena zuri u kameru, sa jednom rukom u džepu, a drugom na grudima. Gotovo pijano, ona korača napred, i dalje nežno gledajući. Zatim stavlja ruku na otečeno oko i saginje glavu. Kao posledica toga, kosa joj pada preko lica. Snimak se zatim ponovo prekida kako bi se fokusirao samo na njeno lice. Kao da joj je neprijatno, spustila je glavu prema sklopljenim rukama.

Kamera se zatim spušta kako bi pokazala njene pantalone i tregere, koji joj vise oko struka.

Oko 40 sekundi kasnije, nakon što se snimak prekida i pokazuje krvavog, nagog muškarca kako na ćebetu leži na zemlju, žena se opet pojavljuje.

Vidi se kako sedi sa grupom muških zarobljenika, držeći u rukama nešto što izgleda kao tkanina. Uprkos svom izmučenom izgledu, ona se smeši dok razgovara sa jednim od muškaraca.

To je poslednji put da vidimo ženu koja je godinama očaravala onlajn detektive.

Kapetan Haglund, rođen 1905. godine i pre nego što se pridružio vojsci, bio je filmski stvaralac, ostao je u Nemačkoj do kraja rata u Evropi. Otpušten je iz službe 1945. i postao je rukovodilac produkcije TV emisija. Umro je 1972. godine sa 66 godina i nije poznato da je komentarisao ili pričao o ženi sa snimka.

Neki su tvrdili da se žena zvala Lara ili Lore Bauer. Rođena 1921. godine i navodno je bila pomoćnica nemačkog vazduhoplovstva, Luftvafea.

Fotografije žene za koju se kaže da je Lora Bauer zaista ima sličnosti sa ženom na snimku, ali ne postoje dokazi koji pokazuju da je u pitanju ista osoba.

Nemac Karlos Zander je proveo skoro dve godine dokumentujući svoje pokušaje da pronađe identitet "Izgubljene nemačke devojke" na svom blogu istog imena. On prepričava kako je prvi pokušaj da je pronađe u eri interneta bio 2006. godine. Zander zatim proširuje teoriju da je Bauer bila izgubljena nemačka devojčica.

Bauer je navodno rođena u Austriji 1921. godine. Rečeno je da je preživela rat i otišla da radi za američku aviokompaniju Pan Am, penzionisala se 1985. godine i umrla je 1994.

Zander je istakao da u nemačkim ili austrijskim arhivama ne postoje zapisi o opisanoj Lori ili Lari Bauer. Bloger je takođe prepričao objavu čoveka iz 2013. godine koji je tvrdio da je Izgubljena nemačka devojčica njegova baka i da se zove Matilda.

Zastrašujući nagoveštaj šta se moglo dogoditi misterioznoj ženi izložen je u knjizi istoričara Filipa Kaplana "Lovački piloti Lufvafea u Drugom svetskom ratu".

Nakon što je opisao kako su se američke trupe osećale primoranim da predaju zarobljenike u tom području sovjetskim vojnicima, on piše:

"Prvo što su ruske trupe uradile bilo je da odvoje nemačke žene i devojke od muškaraca. Usledila je brutalna i divljačka orgija silovanja i razvrata od strane vojnika Crvene armije. Kada su znatno manje brojčano nadjačani američki stražari koji su još uvek bili prisutni pokušali da intervenišu, Rusi su jurišali prema njima, pucajući u vazduh i preteći da će ih sve pobiti ako intervenišu", piše on.

Prema nekim procenama, samo u Berlinu je navodno silovano oko pola miliona žena, od populacije od 1,4 miliona.

I bilo je između 70.000 i 100.000 silovanja više u Beču; do 200.000 u Mađarskoj i još hiljade u Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj i Čehoslovačkoj.

Staljin je odbacio navode o seksualnim zločinima svojih trupa, rekavši da ljudi treba da "shvate ako se vojnik koji je prešao hiljade kilometara kroz krv, vatru i smrt zabavlja sa ženom ili uživa u nekoj sitnici".

Identitet "izgubljene nemačke devojke" je i dalje misterija.

(Telegraf.rs)