Ovo je nedelja koja u može da definiše Trampa kao predsednika: Da li je na ove 3 stvari direktno uticao?
Proteklih nekoliko sati bilo je izuzetno burno i moglo bi odrediti ton jedne izuzetno značajne nedelje koja je pred nama, a koja značajno može da definiše Trampovo upravljanje Amerikom i uticaj na ostatak sveta.
U kratkom vremenskom periodu, ovog vikenda, pojavile su se brojne vesti koje se tiču ključnih globalnih izazova:
- Pregovori u Gazi: Trampova administracija je potvrdila da vodi razgovore sa Hamasom, koji je najavio oslobađanje jednog taoca usred obnovljenih nada za prekid vatre;
- O ratu u Ukrajini: Predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da je spreman da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Istanbulu — ova najava usledila je svega nekoliko minuta nakon što je Tramp pozvao Zelenskog da pristane na sastanak;
- O trgovinskom ratu između Kine i SAD: Bela kuća saopštila je da su dve zemlje postigle "trgovinski sporazum". Kina je navela da su razgovori, održani u Ženevi, bili "otvoreni, duboki i konstruktivni".
Sva tri ova razvoja događaja predstavljaju dramatične pomake u odvojenim krizama i ukazuju na izuzetno veliki uticaj koji američki predsednik ima na globalnom nivou, piše Sky news.
Ovo postavlja temelje za ono što bi mogla biti zaista ključna nedelja za Trampovo predsedništvo i njegovu sposobnost da utiče na promene. Sa svojim jedinstvenim stilom, Tramp pokušava da uskladi niz ključnih faktora dok započinje svoju prvu spoljnu diplomatsku posetu tokom svog drugog predsedničkog mandata.
Danima unazad nije bilo jasno kako će se naredna nedelja odvijati i koji će globalni izazov dominirati. Saudijska Arabija igrala je ključnu ulogu kao posrednik u sukobu između Ukrajine i Rusije, dok je Katar bio medijator u ratu u Gazi. Tramp će ove nedelje posetiti obe zemlje.
Putin pod pritiskom?
Kada je reč o Ukrajini, Putin je u subotu kasno uveče održao iznenadnu konferenciju za novinare u Kremlju na kojoj je izneo predlog za održavanje razgovora sa Zelenskim u Istanbulu ovog četvrtka. Međutim, odbacio je pozive Evrope i SAD za trenutni prekid vatre. Taj potez široko je protumačen kao taktika odlaganja.
Tramp je zatim objavio poruku na društvenim mrežama pozivajući Zelenskog da prihvati ruski predlog:
"Predsednik Putin Rusije ne želi sporazum o prekidu vatre sa Ukrajinom, već želi da se u četvrtak u Turskoj održe pregovori o mogućem okončanju KRVOPROLIĆA. Ukrajina treba da pristane na to, ODMAH. Barem će moći da utvrde da li je sporazum moguć, a ako nije, evropski lideri i SAD će znati na čemu su i mogu delovati u skladu s tim! Počinjem da sumnjam da će Ukrajina postići dogovor s Putinom, koji je prezauzet slavljenjem pobede u Drugom svetskom ratu, koji ne bi bio dobijen (niti blizu!) bez Sjedinjenih Američkih Država. ODRŽITE SASTANAK, ODMAH!!!".
Nekoliko minuta kasnije, Zelenski je odgovorio i pristao na razgovore.
"Očekujemo potpuni i trajan prekid vatre, počev od sutra, kako bismo stvorili neophodnu osnovu za diplomatiju. Nema smisla produžavati ubijanja. I ja ću lično čekati Putina u Turskoj u četvrtak. Nadam se da ovog puta Rusi neće tražiti izgovore", napisao je Zelenski na mreži X.
Mogućnost da se Putin i Zelenski nađu zajedno u Istanbulu u četvrtak je zaista zapanjujuća. Ona otvara mogućnost da i Tramp bude tamo.
Pregovori u Gazi
Kada je reč o Gazi, najavljeno je da će američki izaslanik Stiv Vitkof stići u Izrael u ponedeljak kako bi finalizovao detalje oslobađanja Idana Aleksandera, izraelsko-američkog taoca kojeg drži Hamas.
Ovaj razvoj događaja usledio je nakon potvrde da je gospodin Vitkof vodio razgovore sa Izraelom, Katarom i Egiptom, a posredno i sa Hamasom.
Razgovori su bili fokusirani na mogući dogovor o taocima u Gazi i šire mirovne pregovore za prekid vatre.
(Telegraf.rs)