"Dali smo ultimatum i Putinu i Zelenskom": Trampov čovek otkrio koje opcije su na stolu
Američki predsednik Donald Tramp izdao je ultimatum Moskvi i Kijevu: ili će ubrzo doći do napretka u mirovnim pregovorima, ili će se SAD povući iz procesa - to je u intervjuu za Breitbart News izjavio njegov posebni izaslanik Stiv Vitkof.
"Predsednik je obema stranama dao ultimatum: ako ne dođe do direktnih pregovora, i ako se to ne dogodi vrlo brzo, on smatra da bi SAD trebalo da se povuku iz ovog sukoba - šta god to tačno značilo - i jednostavno prestanu da budu uključene", rekao je Vitkof u razgovoru snimljenom 8. maja, pre nego što su počele rasprave o mogućim pregovorima na visokom nivuo u Turskoj 15. maja, piše Index.
Vitkof je jedna od ključnih osoba u Trampovim pokušajima da posreduje u mirovnim pregovorima između Moskve i Kijeva. Lično se sastajao s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, kao i s ukrajinskim i evropskim službenicima.
Vitkof je prošle nedelje za Breitbart News rekao da je sastanak predsednika Volodimira Zelenskog i Vladimira Putina "potpuno moguć". Zelenski je predložio da se s Putinom sastane 15. maja u Istanbulu - bio bi to njihov prvi susret od početka rata velikih razmera - te je pozvao na bezuslovni prekid vatre koji bi započeo 12. maja. Moskva je odbacila predlog o primirju i susretu dvojice lidera, ali je podržala početak direktnih pregovora tokom ove nedelje.
Ključne teme pregovora
Prema Vitkofu, ključne teme razgovora su: sudbina pet delimično ili potpuno okupiranih ukrajinskih regija, status nuklearne elektrane u Zaporožju te pristup Ukrajine reci Dnjepar i Crnom moru.
Rusija trenutno drži pod okupacijom oko 20 posto ukrajinske teritorije, uključujući celo Krimsko poluostrvo, gotovo celu Lugansku oblast i velike delove Donjecke, Zaporiške i Hersonske oblasti. Kremlj je te teritorije jednostrano i nezakonito proglasio delom Ruske Federacije i insistira na potpunom povlačenju ukrajinskih snaga iz tih područja kao uslov za postizanje mirovnog sporazuma.
"Rusija ima kontrolu – premoćnu kontrolu – nad dvema od tih regija. Ukrajinci imaju određeni stepen kontrole nad preostale tri, pa se sada postavlja pitanje kako ćemo to proceniti – postoji razlika između linija borbe, mesta gde su raspoređene vojne snage i administrativnih granica", rekao je Vitkof.
"Nuklearna elektrana Zaporožje važan je deo tih razgovora jer je svojevrsni krunski dragulj. Trenutno je zatvorena, ali ju je potrebno ponovno staviti u funkciju jer proizvodi veliku količinu električne energije koja napaja gradove poput Kijeva", dodao je.
Prema izveštajima, SAD su predložile da preuzme upravljanje nuklearnom elektranom Zaporožje, uz uslov da električnu energiju nastave da dobijaju i Ukrajina i Rusija.
(Telegraf.rs)