Šta se to dešava na frontu? Ruski vojnici tenkove stavili u drugi plan, sada jurišaju na dva točka
Čak i pre nego što je vojska počela da koristi tenkove, koristila je motocikle. Američke trupe su 1916. na motociklima jurile meksičkog razbojnika Panča Vilju (koji je takođe koristio motorizovane bicikle u svojim napadima).
Tokom Drugog svetskog rata, kuriri su se brzo kretali po frontu prenoseći poruke, dok su nemačke izviđačke jedinice koristile motocikle sa bočnim prikolicama naoružane mitraljezima.
Danas u 21. veku američke specijalne snage koriste motore, uključujući i neke komercijalne modele, prenosi Insider.
Motocikli su brzi, okretni i kako je glumac Stiv Mekvin pokazao u filmu o Drugom svetskom ratu "Veliki beg", oličenje su "kul" faktora.
Međutim, zameniti tenkove motociklima? Skeptici bi možda radije zamenili tu "kul" pojavu za sigurnost koju pruža dva metra čeličnog oklopa; tenkovi i borbena vozila pešadije imaju oklop i teško naoružanje osmišljeno da probije neprijateljske linije.
Ipak, ruske trupe u Ukrajini počele su da koriste motocikle umesto oklopnih vozila, dok tenkovi ostaju u pozadini kako bi pružili vatrenu podršku, a ne da budu predvodnici napada. Ovakav pristup više je rezultat očaja nego inovacije.
"Povećana upotreba motocikala od strane Rusije predstavlja prilagođavanje usled sveprisutnih ukrajinskih napada dronovima na ruska oklopna vozila i nesrazmerno velikih gubitaka oklopnih vozila koje su ruske snage pretrpele krajem 2023. i tokom 2024. godine", navodi se u novom izveštaju istraživača Instituta za proučavanje rata (ISW).
Čak je i Ukrajina koja se više puta suočila sa samoubilačkim napadima ruske pešadije delovala zatečeno napadima na motorima.
"Zvuči smešno", rekao je portparol ukrajinske vojske. Ipak, ruske trupe veruju da su motocikli dovoljno brzi da jurišaju na ukrajinske položaje, dovoljno lagani da prođu kroz teren nepristupačan za tenkove, i dovoljno okretni da izbegnu dronove koji su pomogli u uništenju oko 10.000 ruskih oklopnih vozila.
"Ovi napadi su prilično velikih razmera: od desetak do stotinu motocikala. Veruju da na taj način mogu brzo da savladaju teren i stignu do ukrajinskih položaja brže nego što dron može da ih sustigne. A ako ne uspeju onda se jedan motor menja za jedan dron", rekao je ukrajinski portparol.
Analitičari ISW navode više izveštaja o kreativnoj upotrebi motocikala od strane Rusije.
"Ruski motociklisti trenutno napadaju u kolonama od po osam motocikala uz podršku elektronskog ratovanja i ruski vojnici nose isteme za elektronsko ometanje na čelu, sredini i kraju kolone kako bi zaštitili motore od ukrajinskih dronova", kaže jedan ukrajinski vojnik koji se bori kod Pokrovska.
Sistemi za elektronsko ratovanje mogu da zavaraju obližnje dronove ili da ometu njihove komandne frekvencije bukom.
"Svaki ruski motocikl ima dva vojnika vozača i strelca i ruske snage nastavljaju napad čak i ako ukrajinski operateri dronova ubiju samo jednog od njih", dodaje drugi ukrajinski vojnik.
Rusija se sada možda okreće trupama na motociklima za izvođenje napada iz zasede i brzih povlačenja, ili kao sredstvu za brzo zauzimanje ukrajinske teritorije tokom frontalnih napada, uprkos mitraljeskoj vatri i smrtonosnim dronovima.
"Ruske snage verovatno vide taktičku priliku u korišćenju motocikala i civilnih vozila kako bi napredovale i zauzele što više ukrajinske teritorije pre mogućeg primirja ili mirovnih pregovora", upozorava Institut za proučavanje rata.
Zanimljivo je da ISW smatra kako nova taktika sa motociklima nije potekla iz vrhovne komande ruske vojske, već ju je improvizovala očajna pešadija na prvoj liniji fronta koja je pretrpela ogromne gubitke od udara dronova.
"Upotreba motocikala u ruskoj vojsci izgleda da je počela kao taktički odgovor sa terena na ukrajinske operacije dronovima, slično kao što su i ruske improvizovane jedinice sa dronovima nastale na prvoj liniji", navodi ISW.
Neki posmatrači ističu da su se pojavili i snimci ruskih vojnika na frontu kako koriste električne trotinete. Sada Ministarstvo odbrane Rusije pokušava da formalno organizuje upotrebu motocikala. To uključuje osnivanje centara za obuku motociklista u Rusiji, kao i integraciju motociklističkih jedinica u regularne borbene formacije.
Ovo bi moglo biti efikasniji način za širenje koncepta među svim jedinicama u Ukrajini, kao i u budućim ratovima. Međutim, to bi takođe moglo ugušiti inovacije u vojsci koja je već ograničena krutom hijerarhijom.
"Rusko Ministarstvo odbrane možda će uspeti da bolje snabdeva jedinice motociklima kroz centralizovan sistem, ali isto tako može značajno ograničiti sposobnost motociklista da se prilagođavaju novim uslovima na frontu", navodi ISW.
Ostaje da se vidi da li će borbeni motocikli postati obeležje modernog ratovanja. Ako dronovi i rakete nastave da pretvaraju tenkove u smrtonosne zamke, onda možda mali brzi motocikl nudi veće šanse za preživljavanje. S druge strane, oklopna ploča je otporna na metke, a kožna jakna to svakako nije.
(Telegraf.rs)