Lepa Vanja sa Balkana sa 5 ljudi špijunirala za Ruse, žene koristile jednu taktiku: Sad su osuđeni
Šest članova ruske špijunske mreže, koja je delovala iz pansiona u Great Yarmouthu, u Engleskoj, osuđeno je na zatvorske kazne zbog špijunskih operacija širom Evrope.
Šest bugarskih špijuna vršilo je nadzor za Rusiju "u industrijskim razmerama", ciljajući novinare, disidente i ukrajinske vojnike u Londonu, Austriji, Španiji, Nemačkoj i Crnoj Gori. Vođa mreže Orlin Rusev (47), koji je predvodio špijunsku grupu, osuđen je na 10 godina i osam meseci zatvora. Rusev je priznao svoju ulogu, kao i njegov zamenik Biser Džambazov (44), koji je dobio 10 godina i dva meseca zatvora, i Ivan Stojanov (33), koji je osuđen na pet godina i tri nedelje.
Ženske agentkinje koje su koristile taktike "honeytrapa" (zavođenja) — Katrin Ivanova (33) i Vanja Gaberova (30), kao i takmičar u plivanju Tihomir Ivanov Ivančev (39) — proglašeni su krivima na sudu Old Bailey u martu, za aktivnosti koje su, prema policiji, ugrozile živote i nacionalnu bezbednost.
Ivanova je osuđena na devet godina i osam meseci zatvora, piše Sky news.
Gaberova, iz Eustona u severnom Londonu, osuđena je na šest godina, osam meseci i tri nedelje, a sudija je rekao da je špijuniranje za Rusiju smatrala "uzbudljivim i glamuroznim".
Njen bivši dečko Ivančev, iz Ektona u zapadnom Londonu, osuđen je na osam godina zatvora.
Veruje se da je ovo jedna od "najvećih i najkompleksnijih" neprijateljskih operacija otkrivenih na tlu Ujedinjenog Kraljevstva. Mreža je tri godine sprovodila niz nadzornih i obaveštajnih aktivnosti, a špijuni su interno nazvani "Minions" — po likovima iz animiranog filma "Grozan ja".
Ivanova, recepcionerka u laboratoriji iz Harrowa u severnom Londonu, i Gaberova, kozmetičarka iz Ektona, bile su u ljubavnom trouglu sa operativnim šefom špijunske mreže.
Pretvarao se da ima rak
Džambazov, dostavljač koji je rukovodio operacijama na terenu, pretvarao se da ima rak kako bi prikrio aferu sa Gaberovom.
Grupu je činila i Džambazovljeva najbolji prijatelj Stojanov iz Grinfilda u severozapadnom Londonu — bivši borac u kavezu poznat kao "Stena", koji je predstavljao Bugarsku u džudou i sambou.
U središtu operacije bio je Rusev (46), koji je radio za tehnološku kompaniju na Londonskoj berzi, pre nego što je postao slobodni špijun za iznajmljivanje.
Rusev je živeo blizu Tower Bridge-a u centralnom Londonu, pre nego što se preselio u Great Yarmouth, gde je njegova partnerka kupila pansion "Haydee" sa 33 sobe. Tamo je skrivao ogromnu kolekciju špijunske opreme, od kojih je mnoge sam modifikovao.
£173.000 isplaćeno špijunima
Veruje se da je Rusev primio "znatno više" od £173.000 koliko je isplatio ostalim članovima špijunske mreže, ali je bio plaćen u kriptovalutama, te novac nije mogao biti pronađen.
Među špijunskom opremom pronađenom u hotelu na obali bile su audio-vizuelne špijunske naprave skrivene u kamenu, muškim kravatama, flaši Coca-Cole i plišanoj igrački Minion.
Oprema za izradu i testiranje lažnih identifikacionih dokumenata pronađena je na Rusevljevoj adresi, dok je skladište lažnih pasoša otkriveno u jednosobnom stanu u Harrowu koji su delili Ivanova i Džambazov.
Honey trap, ali bez "Džejmsa Bonda"
Njihove stvarne aktivnosti odvijale su se u UK, Austriji, Španiji, Nemačkoj i Crnoj Gori, i uključivale su ispuštanje 100 litara svinjske krvi na ambasadu Kazahstana u Londonu pomoću drona i otmicu jednog muškarca u UK.
Čuli su ih kako raspravljaju o tome da "kraljicu trepavica" Gaberovu iskoriste kao honeytrap kako bi namamili poznatog novinara. Nakon hapšenja, Rusev je isprva negirao špijuniranje za Rusiju, rekavši policiji: "Nema Džejms Bond aktivnosti sa moje strane, garantujem vam".
Na televizijskom izricanju presude, sudija Džastis Hilijard pohvalio je policiju za "izuzetno temeljnu i odlučnu istragu".
Optuženi su, kako je rekao, bili "motivisani novcem" i živeli "veoma udobno" od znatnih iznosa koje su primali.
Komandant Dominik Marfi, šef antiterorističkog odeljenja Scotland Yarda, rekao je da se grupa bavila špijunažom "u industrijskim razmerama".
Istakao je da su predstavljali "ozbiljnu pretnju" za UK i Evropu, kao i da je reč o "relativno novom fenomenu gde određene države outsource-uju (spolja angažuju) špijunažu".
Ministar bezbednosti Dan Džarvis rekao je da "značajne" zatvorske kazne koje su dobili "treba da budu jasno upozorenje svakome ko pokušava da ugrozi našu bezbednost, naudi Ujedinjenom Kraljevstvu i kompromituje bezbednost javnosti". On je slučaj nazvao "oštrom opomenom" na "sve kompleksnije" pretnje koje dolaze od "neprijateljskih država koje žele da nas potkopaju".
(Telegraf.rs)