Kako je otkrivena najveća pravosudna greška u istoriji Velike Britanije: Nevin robijao 39 godina zbog ubistva
Muškarcu koji je gotovo pre 40 godina osuđen za ubistvo ukinuta je presuda odlukom Apelacionog suda, čime je okončana, kako se veruje, najdugotrajnija pravosudna greška u istoriji Velike Britanije.
Piter Salivan (68) osuđen je za ubistvo Dajan Sindal u Birkenhedu u avgustu 1986. Dvadesetjednogodišnja cvećarka bila je pretučena, silovana i ostavljena u jednoj uličici, piše Sky News.
Salivan je od početka tvrdio da je nevin, a novi DNK testovi koje je naložila Komisija za reviziju krivičnih presuda pokazali su da njegov DNK nije prisutan na sačuvanim uzorcima iz tog vremena.
"On je sve vreme pokušavao i radio na tome da dođe do proboja. Ti DNK dokazi su za njega bili taj trenutak", rekla je njegova advokatica Sara Majat.
"Kada su mu saopštili rezultate novih dokaza, bio je van sebe od sreće."
Policija Mersisajda potvrdila je da detektivi sada "sprovode opsežnu istragu kako bi identifikovali kome pripada novi DNK profil, pošto se za sada ne poklapa ni sa jednim u nacionalnoj DNK bazi podataka".
Detektivi takođe kontaktiraju osobe koje su bile identifikovane tokom prvobitne istrage kako bi dobrovoljno dale uzorke DNK.
Ta prvobitna istraga bila je najveća u istoriji policije Mersisajda, a mnogim policajcima to je bio najteži slučaj u karijeri zbog besomučne prirode napada.
Dajan Sindal, koja je bila verena, upravo je završila smenu kao konobarica u jednom pabu u Bebingtonu kada joj je mali plavi kombi ostao bez goriva.
Krenula je peške do benzinske pumpe koja radi celu noć kada je napadnuta.
Salivan, koji je tada imao 29 godina i bio opisan kao samotnjak, u početku je negirao napad, ali je kasnije potpisao priznanje.
Kasnije su se pojavila pitanja da li je imao odgovarajuću pravnu zastupljenost tokom policijskih ispitivanja. Dokazi koji su se odnosili na ugrize na telu Dajan Sindal — a koji su smatrani ključnim na suđenju — u međuvremenu su takođe dovedeni u pitanje.
U vreme suđenja 1987. DNK tehnologija još nije bila dostupna, a naknadni zahtevi za nove analize bili su odbijeni.
Na travnatoj površini u blizini mesta gde je pronađeno telo Dajan Sindal postavljen je spomen-kamen u njenu i u čast "svim našim sestrama koje su silovane i ubijene".
"Niko se nije osećao bezbedno"
Njeno ubistvo ostavilo je dubok trag u zajednici i dovelo do osnivanja Centra za žrtve silovanja i seksualnog nasilja u Mersisajdu.
"Niko se nije osećao bezbedno, bilo je to veoma zastrašujuće vreme", rekla je Džo Vud iz Centra.
Kaže da se sada ponovo javila neizvesnost. "Tamo negde je neko ko je ubio Dajan Sindal", rekla je advokatica Majat.
"Najveći strah koji imamo jeste strah od nepoznatog — a sada imamo nepoznatog. Ne znamo ko je to. Možda smo ga sreli, možda ne, znamo samo da je negde napolju."
Porodica Dajan Sindal rekla je za Sky News da ne želi da komentariše slučaj.
Mel Džon, vlasnik paba u kojem je Dajan radila te noći, izjavio je: "Drago mi je što je pušten ako je nevin. Prošlo je mnogo vremena."
Salivan je, prema rečima svoje advokatice, svestan i uticaja koji ovo ima na porodicu Dajan Sindal.
"Veoma smo osetljivi i sa velikim poštovanjem pristupamo činjenici da je u ovom slučaju postojala žrtva — Dajan Sindal i njena porodica, koja će svakako biti pogođena ovim procesom", rekla je advokatica.
(Telegraf.rs)