Svet iščekuje susret Putina i Zelenskog, ovako je izgledao njihov jedini sastanak: Da li sutra stiže i Tramp?
Ukrajinski i ruski predsednici, Volodimir Zelenski i Vladimir Putin, mogli bi se sastati licem u lice sutra u Istanbulu.
Ukoliko se predloženi sastanak u Istanbulu održi, to bi bio tek drugi put da su se dvojica lidera srela uživo.
Prvi sastanak dogodio se 2019. godine, kada su dve strane razgovarale o okončanju borbi u istočnom ukrajinskom regionu Donbas, gde su se ukrajinske trupe borile protiv separatista koje podržava Rusija još od 2014. godine.
Ostaje neizvesno šta će se dogoditi u četvrtak i da li će se lideri uopšte pojaviti, iako je Zelenski ranije ove nedelje izjavio da će "lično čekati ruskog predsednika u Turskoj".
Šta se dogodilo poslednji put kada su se Putin i Zelenski sreli licem u lice?
Kako bi pokušali da okončaju borbe u Donbasu, Zelenski i Putin sastali su se u Parizu u decembru 2019. godine na samitu u okviru tzv. Normandijskog formata – neformalnog foruma koji su formirale Francuska, Nemačka, Rusija i Ukrajina nakon izbijanja sukoba u Donbasu.
Taj sastanak usledio je nakon što je Zelenski, koji nikada ranije nije obavljao političku funkciju, postao predsednik Ukrajine u maju iste godine. Na izborima je pobedio Petra Porošenka, milijardera, konditorskog magnata i bivšeg ukrajinskog ministra spoljnih poslova, koji se više puta sastajao s Putinom, ali nije uspeo da reši sukob.
Zajedno sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i tadašnjom nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, Putin i Zelenski su sedeli jedan nasuprot drugog za okruglim stolom kako bi razgovarali o mogućim rešenjima sukoba koji je do tada odneo hiljade života.
Obe strane su takođe izrazile želju da primene političke odredbe Minskih sporazuma, koji su potpisani još 2014. i 2015. godine. Ti sporazumi predviđali su izbore u okupiranim regionima Luganska i Donjecka i plan za reintegraciju teritorija u sastav Ukrajine.
Šta se dogodilo nakon samita?
Sastanak iz 2019. godine viđen je kao važan korak ka miru, i došlo je do razmene zarobljenika. Međutim, nije postignut trajniji napredak. Rusija i Ukrajina nastavile su da se spore oko pitanja povlačenja trupa i održavanja izbora na teritorijama pod kontrolom proruskih separatista.
U januaru 2022. godine, samit je ponovo održan u Parizu, ali su mu prisustvovali samo visoki predstavnici, a ne lideri. Sledeći pokušaj održan je u februaru iste godine u Berlinu, ali bez značajnijih rezultata.
Samo nekoliko nedelja kasnije, 24. februara 2022, Rusija je započela punu invaziju na Ukrajinu. U govoru pred francuskim parlamentom u martu, Zelenski je izjavio da je ta invazija uništila napore Normandijskog formata.
Šta može da se dogodi ako se ponovo sretnu – i da li će Tramp biti tamo?
Ako se sastanak između Rusije i Ukrajine održi 15. maja, i dalje je neizvesno da li će se Vladimir Putin pojaviti. Iako je on prvobitno predložio sastanak umesto prihvatanja bezuslovnog 30-dnevnog prekida vatre, Kremlj do sada nije potvrdio ko će predstavljati Rusiju u Turskoj.
Ukrajinski saveznici izražavaju sumnju u ozbiljnost Putinovih namera za pregovore, dok Rusija nastavlja noćne napade na ukrajinske gradove.
Za razliku od 2019. godine, Sjedinjene Američke Države sada su mnogo više uključene u napore za uspostavljanje mira.
Bivši američki predsednik Donald Tramp snažno je ohrabrio Zelenskog da „odmah“ prihvati poziv za sastanak, navodeći da čak razmatra i sopstveno prisustvo, ukoliko bi to bilo korisno.
Međutim, dopisnik Sky Newsa iz SAD, Mark Stoun, smatra da je mala verovatnoća da bi se Putin, Zelenski i Tramp našli u istoj prostoriji:
"Ako bi se Putin i Zelenski sastali, jasno je da Tramp ne bi želeo da propusti pažnju koju bi to izazvalo. Ali ne bih se kladio na to. U ovoj fazi, jednostavno ne vidim da će se Putin pojaviti", izjavio je u podkastu Trump 100.