Šta su Čagos ostrva i zašto su Vašingtonu baš važna? Na njima se nalazi tajna američko-britanska vojna baza
Čagos ostrva su odvojena od Mauricijusa 1965. godine, dok je Mauricijus još uvek bio britanska kolonija. Velika Britanija je kupila Čagos ostrva za 3 miliona funti, ali Mauricijus tvrdi da je bio nezakonito primoran da ih preda kao deo dogovora o sticanju nezavisnosti od Britanije. Sada, na red je došlo da Velika Britanija vrati suverenitet Čagos ostrva i preda ih Mauricijusu, ali je sud blokirao taj plan!
Krajem 1960-ih, Britanija je pozvala Sjedinjene Američke Države da izgrade vojnu bazu na ostrvu Dijego Garsija, najvećem ostrvu arhipelaga. Tom prilikom, hiljade ljudi je proterano iz svojih domova.
Ujedinjeno Kraljevstvo je pod sve većim pritiskom da vrati ostrva Mauricijusu, s obzirom da su i najviši sud Ujedinjenih nacija i Generalna skupština UN stali na stranu Mauricijusa po pitanju suvereniteta. Krajem 2022. godine, konzervativna vlada je započela pregovore, ali nije postigla dogovor do trenutka kada je izgubila vlast 2024.
Britanija je kontrolisala region od 1814. godine, a 1965. je izdvojila Čagos ostrva iz Mauricijusa pre nego što je ta bivša kolonija postala nezavisna. London je zadržao kontrolu nad arhipelagom i preimenovao ga u Britansku teritoriju Indijskog okeana.
Zatim je iselio skoro 2.000 stanovnika na Mauricijus i Sejšele kako bi stvorio prostor za vazdušnu bazu na najvećem ostrvu, Dijego Garsija, koju je iznajmio Sjedinjenim Američkim Državama. Ta tajnovita baza je važna za interese Vašingtona, jer SAD pruža značajno vojno prisustvo u Indijskom okeanu.
Međutim, njena budućnost je dovedena u pitanje 2019. godine, kada je Međunarodni sud pravde presudio da Britanija treba da vrati ostrva "što je pre moguće", kako bi se ona dekolonizovala "na način koji je u skladu sa pravom naroda na samoopredeljenje". Ta presuda je bila savetodavna, ali ju je Generalna skupština UN ubedljivo podržala.
Podsetimo, plan britanske vlade da preda suverenitet nad Čagos ostrvima Mauricijusu blokiran je u poslednjem trenutku od strane suda, nakon što su dve žene poreklom sa ostrva osporile dogovor zbog kršenja ljudskih prava. Sporazum, koji uključuje zadržavanje američko-britanske vojne baze Dijego Garsija, izazvao je kontroverze u Britaniji i SAD, a odluka o budućnosti ostrva sada zavisi od daljeg sudskog postupka.
Baza Dijego Garsija
Dijego Garsija, udaljeno ostrvo u Indijskom okeanu, raj je guste vegetacije i peščanih plaža belog peska, okružen kristalno plavim vodama. Ali ovo nije turistička destinacija. Za većinu civila je strogo zabranjen pristup – na ostrvu se nalazi strogo čuvana i tajna britansko-američka vojna baza, decenijama obavijena glasinama i misterijom.
Ostrvo, kojim se upravlja iz Londona, upravo je u središtu dugotrajnog teritorijalnog spora između Ujedinjenog Kraljevstva i Mauricijusa.
(Telegraf.rs)