Da li je napad Zelenskog na Putinove bombardere "prekretnica u ratu": Koliki udarac je primila Moskva?

I. N.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ukrajina je u nedelju oko podneva izvela napade na četiri strateške baze Vladimira Putina – duboko unutar teritorije RusijeDronovi su poleteli sa brojnih kamiona raspoređenih u blizini baza i sproveli napade. Prema tvrdnjama, uništili su do 40 ruskih bombardera sposobnih za nošenje nuklearnog oružja. Za operaciju "Paukova mreža" odgovorna je, prema sopstvenim navodima, ukrajinska bezbednosna služba SBU.

Nakon što su snimci napada na Putinove avione obišli svet, postavlja se pitanje da li ovaj udar Zelenskog na Putinove bombardere predstavlja prekretnicu u ratu.

Profesor Karlo Masala sa Univerziteta Bundesvera u Minhenu smatra da ovo nije strateška prekretnica.

"Ali, ukoliko se potvrdi broj uništenih aviona, to bi predstavljalo ozbiljno slabljenje ruske flote bombardera", kaže Masala za Bild.

Dodaje da napad pokazuje kako je Ukrajina sada sposobna da sprovodi operacije duboko na teritoriji Rusije. Da li su korišćeni i dronovi velikog dometa, za sada nije poznato.

"Zasad imamo samo slike dronova koji su poleteli sa kamiona. Da li su korišćeni i dronovi sa velikim dometom, još uvek ne znamo. Ako se to potvrdi, odluka nemačke vlade da dodatno podrži takve ukrajinske kapacitete bila bi potpuno opravdana", smatra Masala.

Svet sa strepnjom očekuje odgovor Moskve. Može se reći da je Putin već krenuo da se sveti za sramotu koju je juče doživeo. Tokom noći njegove snage su žestoko udarile na Harkov, ali i Zaporošku oblast.

Stručnjak za spoljnu politiku Norbert Retgen u najnovijoj akciji Kijeva vidi jasan dokaz rastućih sposobnosti Ukrajine.

"Ova uspešna operacija, hiljadama kilometara udaljena od granice, pokazuje koliko je Ukrajina tehnološki i industrijski napredovala. Ona koristi te sposobnosti za promišljene i hrabre vojne udare", kaže Retgen.

Vojni ekspert Roderih Kizeveter ističe da je ovo veliki uspeh Ukrajine, koji je morao dugo da se priprema. Kizeveter naglašava i značaj napada uoči mirovnih pregovora koji za nekoliko sati počinju u Istanbulu.

"Ključno je da Ukrajina pokaže svoju snagu. To bi trebalo da utiša one koji veruju da se nuklearna sila ne može zaustaviti", smatra on.

(Telegraf.rs)