Velika napetost u Danskoj, na sastanku u Beloj kući čeka ih "loš policajac": "Preti katastrofa kao Zelenskom!"
Danska vlada se našla pod ogromnim pritiskom nakon vesti da će američki potpredsednik Džej Di Vens učestvovati na sastanku o Grenlandu sa danskim ministrom spoljnih poslova Larsom Loke Rasmusenom.
Američki ekspert Derek Bič za B.T. upozorava da postoji velika opasnost da Danska bude potpuno nadjačana na tom sastanku.
"Ovo je snažan pokazatelj koliko je tema važna za Amerikance. Ovde važi pravilo 'više nema dobrih momaka'", rekao je on.
Derek Bič opisuje situaciju kao "zaista zlokobnu" i nastavlja:
"Postoji rizik da ćemo imati situaciju sličnoj onoj kada je Džej Di Vens vikao na predsednika Ukrajine Zelenskog. Vens deluje kao parna mašina i ovde je 'loš policajac'."
Nakon poverljivog sastanka Odbora za spoljnu politiku Folketingeta u utorak, ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen je rekao da će sastanaku, koji treba da se održi sutra, domaćin biti američki potpredsednik.
Prema rečima Dereka Biča, Danska bi trebalo ozbiljno da razmotri da se povuče sa sastanka ako se bude nazirala još jedna "situacija kao sa Zelenskim".
"To bi, naime, bilo potpuno katastrofalno za Dansku. Zato smatram da Danska treba da razmisli o promeni sopstvene postave i da pošalje svog 'lošeg policajca'. Konkretno, premijerku Mete Frederiksen", kaže Derek Bič i dodaje:
"Jer iako je Lars Loke sposoban, on deluje srdačnije i prijateljskije i pomalo manje čvrsto nego Mete Frederiksen. A ovo je zaista snažan signal Amerikanaca Danskoj da će se to dogoditi."
(Telegraf.rs)