Sraman potez agenta ICE: Aplaudirao dok njegov kolega puca na civile, opšti haos u Mineapolisu

S. J.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Tanjug/AP/Abbie Parr

U Sjedinjenim Američkim Državama nastavljaju se protesti zbog ubistva 37‑ogodišnjeg Aleksa Pretija u Mineapolisu, koje je izazvalo oštru političku i javnu reakciju širom zemlje. Preti je ubijen 24. januara u sukobu sa saveznim imigracionim agentima tokom masovnih demonstracija protiv delovanja Agencije za imigraciju i carinu (ICE), što je izazvalo novi talas protesta i osuda u javnosti i među zvaničnicima.

Pojavio se snimak koji je verovatno zgrozio čitavu naciju. Naime, agent ICE aplaudira svom kolegi dok puca na civile koji su izuzetno besni i ljuti. Demonstranti često nose transparente sa porukama kao što su “Justice for Alex Pretti” i “ICE out now”, uz zahtev da se federalni imigracioni agenti povuku iz grada, a da se odgovorni za smrt civila privedu pravdi. Okupljeni takođe kritikuju oštre imigracione politike i zahtevaju reforme imigracionih zakona.

Situacija u Mineapolisu i drugim gradovima i dalje je napeta, uz prisustvo Nacionalne garde, političke debate i kontinuirane proteste dok se Amerikanci suočavaju s pitanjima odgovornosti, imigracione politike i upotrebe sile federalnih snaga.

(Telegraf.rs)