Kuba najavila mere za zaštitu osnovnih usluga zbog pretnji SAD obustavom nafte

A. G.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Pixabay

Kuba je predstavila plan za zaštitu osnovnih usluga i racionalizaciju potrošnje goriva zbog pretnji Sjedinjenih Američkih Država da obustave snabdevanje naftom toj karipskoj zemlji, preneo je danas Rojters.

Kubanski ministri su saopštili da će plan obezbediti snabdevanje gorivom za ključne sektore, uključujući poljoprivredu, obrazovanje, vodosnabdevanje, zdravstvenu zaštitu i odbranu.

Ministar trgovine Kube Oskar Perez-Oliva je rekao da vlada situaciju vidi kao izazov koji će prevazići, ističući da Kuba neće odustati.

Prema njegovim rečima, gorivo će biti obezbeđeno i za turistički i izvozni sektor, uključujući proizvodnju kubanskih cigara, kako bi se osigurali prihodi u stranoj valuti neophodni za finansiranje osnovnih programa.

Domaći i međunarodni vazdušni saobraćaj za sada neće biti pogođeni, dok se smanjenja očekuju na benzinskim pumpama za privatne vozače dok se snabdevanje ne stabilizuje.

Vlada je takođe najavila da će zaštititi luke i obezbediti gorivo za domaći transport kako bi se očuvali uvoz i izvoz.

Perez-Oliva je predstavio i plan sadnje pirinča na 200.000 hektara, uz napomenu da će nestašica goriva zahtevati veće oslanjanje na obnovljive izvore energije i stočarsku snagu u poljoprivredi.

Ministarka prosvete Kube Naima Arijatne je rekla da će vrtići i osnovne škole ostati otvoreni i da će se nastava odvijati uživo, dok će srednje škole i visoko obrazovanje primenjivati hibridni model, prilagođen pojedinačnim institucijama i regionima.

Zvaničnici su naglasili da će zdravstvena zaštita biti jedan od glavnih prioriteta, sa posebnim fokusom na hitne službe, porodilišta i programe za lečenje raka.

(Telegraf.rs/Tanjug)