Stiv Benon je Epstajnu rekao da bi Trampa trebalo smeniti: Pozivao se na 25. amandman Ustava SAD

A. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Stiv Benon, dugogodišnji savetnik Donalda Trampa i osuđeni milijarder pedofil Džefri Epstajn razgovarali su o pozivanju na 25. amandman Ustava SAD kako bi uklonili Trumpa sa funkcije tokom njegovog prvog mandata u Beloj kući.

To se navodi u novobjavljenim Epstajnovim dosijeima, preneo je britanski The Independent.

U razmeni tekstualnih poruka koja je započela u novogodišnjoj noći 2018. godine, ubrzo nakon što su demokrate ponovo preuzele kontrolu nad Predstavničkim domom na izborima na polovini mandata, njih dvojica su razgovarala o Trampovoj političkoj poziciji, pri čemu se Benon žalio da "WH", što je verovatno referenca na Belu kuću, "nema nikakav plan za uzvraćanje".

"On je zaista na ivici", odgovorio je Epstajn. "Nisam siguran šta bi mogao da uradi".

"Mislim da je to iznad ivice 25. amandman", dodao je Benon, aludirajući na odredbu Ustava SAD koja omogućava potpredsedniku i većini članova kabineta da uklone predsednika ukoliko se proceni da nije sposoban da obavlja dužnost.

Na drugom mestu u razgovoru, Benon sugeriše da je "zaista potrebna intervencija" u vezi sa Trampom.

Kritičari Trampa često su pozivali ljude iz njegovog okruženja da se pozovu na 25. amandman, a visoki zvaničnici FBI i Ministarstva pravde navodno su razmatrali tu mogućnost tokom Trampovog prvog mandata.

Konzervativci su burno reagovali na ovu prepisku na internetu. U objavi na mreži Iks, Trampov savetnik za nacionalnu bezbednost iz prvog mandata, Majk Flin, pozvao je Ministarstvo pravde da ispita Benona.

"U potpunosti se slažem", odgovorila je bivša kongresmenka i nekadašnja Trampova saveznica Tejlor Grin na tu objavu.

"Stiv Benon je išao u zatvor zbog Trampa (bila sam tamo), ali 1. 1. 2019. (nakon što su demokrate preuzele Predstavnički dom) dopisivao se sa Epstajnom o 25. amandmanu. Takođe, nema opravdanja za tako prijateljski odnos sa Epstajnom, nakon presude, 2018-19. Nijednog".

Otprilike u to vreme, Benon je bio van administracije više od godinu dana i radio je na snimanju dokumentarca o Epstajnu.

Šest meseci pre nego što je Epstajn uhapšen leta 2019. godine zbog optužbi za trgovinu ljudima u svrhu seksualne seksualne eksploatacije, Benon je takođe komunicirao sa Epstajnom o obuci za medije, rehabilitaciji Epstajnovog imidža, ​​pa čak i o tome koje advokate da angažuje, prema analizi Epstajnovih dosijea koju je sproveo Njujork tajms.

"Ja sam filmski stvaralac i TV voditelj sa decenijama iskustva u intervjuisanju kontroverznih ličnosti", rekao je Benon novinama.

"To je jedina perspektiva kroz koju treba posmatrati ove privatne komunikacije - dokumentarni stvaralac koji radi, tokom određenog vremenskog perioda, kako bi obezbedio 50 sati intervjua sa povučenim subjektom".

Benon je dodao da je film trebalo da "uništi upravo one mitove koje je on stvorio".

Benon je ostao lojalan Trampov saveznik, a 2024. godine je otišao u zatvor po optužbi za nepoštovanje suda zbog odbijanja da sarađuje u kongresnoj istrazi o pobuni u Kapitolu 6. januara. Krajnje desničarski podkaster se od tada zalagao za Trampa da se bori za neustavni treći mandat.

(Telegraf.rs)