Bebu našli kraj tela majke: Ubistvo Melise bilo je nerešeno gotovo 40 godina, a onda je zazvonio telefon

Vreme čitanja: oko 6 min.

Ubistvo Melise "Misi" Tejlor Elison decenijama je bilo misterija, nakon što je pronađena mrtva u svojoj spavaćoj sobi, dok je njena 13-mesečna ćerka Kejsi ostavljena da plače u dnevnoj sobi.

Godinama je Kejsi Elison govorila da je imala osećaj kao da mora da potisne sebe i zakopa osećanja koja je imala zbog smrti svoje majke.

Oko 25 godina nakon ubistva majke, ta osećanja ponovo su isplivala na površinu kada je Kejsi shvatila da je njena ćerka sada istih godina koliko je ona imala kada je ostala bez majke Melise.

"Jednostavno sam morala da shvatim da je ovo mala Kejsi. Gledala sam sebe", rekla je ona.

Više od 38 godina nakon ubistva njene majke u Džeksonvilu na Floridi, kancelarija šerifa okruga Klej 8. jula primila je poziv muškarca koji je želeo da iznese informacije o nerešenom slučaju.

Geri Gloucač (70), iz Midlburga na Floridi, rekao je policijskom naredniku da želi da "stvari dovede u red" kada je reč o smrti 20-godišnje Melise Elison.

Priznao je da ju je tokom provale udario motkom dok je tražio novac, navodi se u izveštaju o njegovom hapšenju.

Gloucač je detektivima Jedinice za nerešene slučajeve šerifa Džeksonvila rekao da je u martu naišao na članak o slučaju Melise Elison i shvatio da je upravo on odgovoran za njenu smrt, navodi se u policijskom izveštaju.

Gloucač je optužen za ubistvo drugog stepena i oružanu provalu uz napad ili nanošenje telesne povrede.

Njegov advokat i tužilaštvo odbili su da komentarišu slučaj.

On se nalazi u pritvoru bez mogućnosti kaucije u zatvoru okruga Duval, a uskoro 'e se pojaviti pred sudom.

Tokom prvobitne istrage niko nije uhapšen zbog ubistva Melise Elison, navodi se u izveštaju.

Noć kada je ubijena

Melisa Elison, koju su porodica i prijatelji zvali Misi Tejlor, pronađena je mrtva 28. decembra 1987. godine u svojoj spavaćoj sobi.

Njeno telo pronašle su dve cimerke, navodi se u izveštaju o hapšenju.

Sudski patolog tada je zaključio da je reč o ubistvu, a kao uzrok smrti naveo je udarac tupim predmetom u glavu.

Gloucač je detektivima rekao da je tražio novac ili predmete koje bi mogao da proda kako bi kupio drogu.

Živeo je svega oko 800 metara od kuće u kojoj je Melisa živela, prema policijskim bazama podataka.

Istog dana kada je Melisa pronađena mrtva, Gloucač je uhapšen zbog sumnje da je počinio drugu provalu.

Gloucač, koji je u to vreme imao 31 godinu, ušao je u kuću kroz prozor i otišao do Melisine spavaće sobe. Tamo ju je zatekao kako leži na krevetu sa ćerkom Kejsi, navodi se u izveštaju.

Prema njegovom iskazu, uzeo je motku koju je pronašao u kući i jednom je udario Melisu u glavu, u predelu vrata.

Zatim je uzeo Kejsi, stavio je na kauč u dnevnoj sobi i vratio se u spavaću sobu kako bi ispod dušeka potražio novac.

Detektivi su u izveštaju naveli da je Gloucač tokom razgovora izneo detalje sa mesta zločina koji nikada ranije nisu bili objavljeni i kojih nije bilo ni u članku koji je pročitao početkom ove godine.

Kada su ga pitali zašto je tek decenijama kasnije odlučio da prizna ubistvo, rekao je da nije znao da je žrtva preminula sve dok nije pročitao članak o slučaju.

Kejsi Elison rekla je da je bila prva osoba koju su detektivi pozvali te noći, nakon što su uhapsili Gloucača.

"Bilo je upravo onako kako sam se nadala da će biti svaki put kada bih zamišljala da bi to moglo da se dogodi", rekla je Kejsi.

Nakon nje, policija je pozvala njene tetke Glendu Blandford i Sisi Benet, koje su u vreme smrti svoje sestre imale 17 i 15 godina.

"Znala sam u svom srcu, negde duboko u sebi, da je to to. Nešto se dogodilo", rekla je Benet CNN-u o trenutku kada je dobila poziv.

Slučaj je decenijama bio nerešen

Blandford i Benet prisetile su se bola kroz koji je njihova porodica prolazila nakon smrti njihove sestre.

Godinama su njihovi roditelji pratili svaki trag koji bi se pojavio i nosili ga u kancelariju šerifa Džeksonvila, ali bez rezultata.

"Toliko puta sam vodila majku u kancelariju šerifa. Gledala sam kroz šta je sve prolazila i morala sam da budem jača jer sam morala da budem uz nju dok je moj otac nastavljao da radi. Gledala sam svako razočaranje, ali i svaki tračak nade", rekla je Blandford.

Njihova majka Ketrin Tejlor preminula je 2019. godine, a da nikada nije saznala šta se dogodilo one noći kada je njena ćerka Melisa ubijena.

Godinu dana ranije, prijateljica Sisi Benet prijavila je slučaj Melise Elison organizaciji Project: Cold Case, neprofitnoj organizaciji koja pruža podršku porodicama žrtava nerešenih ubistava.

Organizacija je napravila stranicu posvećenu njenom slučaju, sa svim informacijama koje je porodica tokom godina prikupila.

U januaru 2026. godine, šest meseci pre nego što je Gloucač priznao ubistvo, Project: Cold Case i porodica Elison učestvovali su na konferenciji za novinare zajedno sa organizacijom First Coast Crime Stoppers."

"Neko tačno zna šta se dogodilo te noći. Neko se seća detalja o kojem nikada nije govorio. Neko živi sa tim saznanjem gotovo četiri decenije. I neko ko ovo sada sluša zna da se ovo odnosi upravo na njega", rekla je Kejsi Elison tada.

Šerifova kancelarija u Džeksonvilu saopštila je u julu da je januarska konferencija za novinare pomogla istrazi i da su informacije koje su tada dospele do policije imale ulogu u nedavnom hapšenju.

"Iako njegovo hapšenje ne može da popuni ogromnu prazninu koja je ostala u srcima Melisinih najmilijih, nadam se da će ovo hapšenje biti još jedan korak u procesu njihovog izlečenja", rekao je šerif T. K. Voters.

Sećanje na Misi

Posle gotovo 40 godina bez odgovora, hapšenje osumnjičenog moglo bi da deluje kao veliko olakšanje za porodicu.

Međutim, Blandford, Benet i Kejsi Elison kažu da još uvek ne osećaju olakšanje.

Članovi porodice se sećaju koliko je Misi volela da ide na plažu.

I Blandford i Benet kažu da ne prođe nijedan dan a da ne pomisle na svoju sestru. Kada se Blandford pre pet godina preselila na obalu, pomislila je na Misi, koja je obožavala plažu.

Njena uspomena živi i kroz ljubičasti  džip Wrangler koji je Benet kupila zbog Melisine omiljene pesme Purple Rain od Prinsa.

Misi živi i kroz Kejsi Elison, koja danas ima troje dece.

Porodica sada nastavlja put ka izlečenju, pokušavajući da se izbori sa novim osećanjima koja su se pojavila nakon najnovijeg razvoja događaja. Za Kejsi Elison, ovaj slučaj je deo čitavog njenog života.

"Za mene nije postojalo vreme pre tog događaja", rekla je Kejsi.

Porodica je, osim Misi, nakon njenog ubistva izgubila još troje članova.

"Ne znam da li bi pravda ikada zaista bila zadovoljena. Toliko je gubitka došlo samo zbog tuge i činjenice da toliko dugo nismo imali odgovore. Mislim da bi, da se sve dogodilo ranije, posebno dok je moja baka bila živa i mogla da dočeka neki kraj svega toga, moj odgovor danas možda bio drugačiji", rekla je Kejsi Elison.

Pre nego što su saznali za hapšenje Gloucača, članovi porodice planirali su okupljanje u znak sećanja na Misi, kojem je trebalo da prisustvuju svi njeni najmiliji.

Blandford kaže da će okupljanje ipak biti održano, ali sada uz obnovljenu molitvu.

„I dalje se molimo za pravdu. Molimo se i preklinjemo Boga da ozbiljno osvetli ovaj slučaj i da usmeri ruke svih detektiva... i da ovaj slučaj dobije pravu pravdu, jer trenutno imamo samo hapšenje, a ne pravdu", rekla je Blandford.

(Telegraf.rs)