DVA GAVRANA OD KOJIH ZAVISI OPSTANAK BRITANSKE MONARHIJE: Žive u Londonskom Taueru, a za to postoji dobar razlog! (FOTO)

Jubilej i Munin su dva od najmanje šest gavranova koji se čuvaju u Londonskom Taueru, u skladu sa predanjem koje kaže da je prisustvo ovih ptica na tom mestu od ključnog značaja za opstanak Krune i celog Ujedinjenog Kraljevstva

Tokom poslednjih pet hiljada godina nastajale su i rušile se države i imperije, menjala su se politička uređenja i uverenja, ali je jedna institucija preživela sve i pokazala se kao najstabilnija od svih koje je čovečanstvo isprobalo: monarhija.

Možda nije savršena, možda nije idealna, ali je svakako najžilavija. Neki bi rekli: neuništiva. A upravo je sa tim povezana tradicija čuvanja gavranova u Londonskom Taueru, srednjevekovnoj utvrdi u prestonici Engleske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Legenda kaže da ove ptice štite Krunu i da će, ako odlete ili se izgube, propasti i Kruna i Britanija sa njom. Nekada su živele slobodno u ovoj utvrdi, kao i u svim drugim tvrđavama širom Ostrva, ali su tokom kasnog srednjeg i početkom novog veka istrebljene.

Narod povezuje početak tradicije držanja zatočenih gavranova u Taueru sa kraljem Čarlsom II koji je obnovio monarhiju 1660. godine nakon republikanske revolucije pod Oliverom Kromvelom, do koje je došlo tokom Engleskog građanskog rata. Trenutno u ovoj londonskoj tvrđavi živi najmanje šest ptica, a neke od njih su posebno odgajene u Samersetu.

Na priloženoj slici — koja je osvojila nagradu za Najbolju sliku 2016. godine — nalaze se Jubilej i Munin. Jubilej se izlegao u Samersetu 2012. godine i darovan je kraljici Elizabeti II tokom proslave njenog Dijamantskog jubileja, odnosno 60. godišnjice na tronu. Otud i ime tog gavrana. Munin se izlegao 1995. godine u Severnom Jujstu, ostrvu u škotskom arhipelagu Spoljašnji Hebridi. On je najstariji gavran u Taueru.

(O. Š.)